Článek Morava ve virtuální realitě

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Morava ve virtuální realitě

02. 07. 2012 - 00:58

alufi: Lidský život je někdy pestřejší, než bychom si přáli. Tak jsem hledala na netu jak jednat s hysterickým dospělým člověkem, případně jak mu pomoci. Něco užitečného jsem našla a k tomu ještě něco o co se s vámi chci podělit. Informaci, se kterou jsem se buď nesetkala, nebo na ni zapoměla. Hodilo by se to do pomyslného katalogu:
"Slavní moravští rodáci"
Jde o Sigmunda Freuda. Jinak také Sigismunda Šloma Freuda. Jeho původní židovské jméno je Šlomo Simcha - moudrý muž, který se těší z učení. Jméno Freud je německý překlad židovského Simcha - radost. Sigmund Freud se narodil 6.5.1856 v moravském Příboře. A to v německy mluvící židovské rodině obchodníka s látkami. Obchod zkrachoval a tak se rodina, když byly Sigmundovi 3 roky, po krátkém pobytu v Lipsku odstěhovala do Vídně, odkud Freud později emigroval před hrozbou nacismu do Londýna. Příliš otálel a tak ho na poslední chvíli zachraňovala řecká princezna Marie Bonaparte a jiní přímluvci. Dokonce mohl emigrovat i se svou rodinou. Jeho 4 sestry z původní rodiny však skončily své životy v nacistických lágrech. Sigmund Freud byl lékař - neurolog, psycholog, zakladatel psychoanalýzy. Inklinoval také k umění a první ocenění získal právě za sloh, byla to Goethova cena získaná ve Frankfurtu v r. 1930. O svém rodném městě, moravském Příboře napsal:
"Opustil jsem Příbor ve věku tří let. V šestnácti jsem jej znovu navštívil jako gymnasista na prázdninách a od té doby jsem tam nebyl. Jedním si ale mohu být jist. Hluboko ve mně, překryto jinými vrstvami, žije dále ono štastné příborské dítě, prvorozený syn mladé matky, který z toho vzduchu i z té půdy získal první nesmazatelné dojmy.
Co dodat. Sigmund Freud jistě pomohl mnoha nemocným lidem k snesitelnějšímu a sťastnějšímu životu. On sám zemřel 23.9.1939 pomocí eutanasie, kterou unikl velkým bolestem a v rozporu s židovskou tradicí si přál pohřeb žehem a přání bylo pozůstalými respektováno.