Moravané jsou geneticky odlišní od Čechů!

4. červenec 2012 | 17.31 |
Češi a Moravané mají odlišnou DNA! Ja vim, stare zpravy – alespon pro nas informovane Moravany  – ale nove video na youtube! A opet novy Garliceater v moravske fotogalerii.
Vetsina z pravidelnych ctenaru si jiste vzpomene na zpravy z leta o tom vedeckem vyzkumu DNA a zjisteni ze zde opravdu jsou geneticke  rozdily mezi Čechy a Moravany, ikdyz celkem male. Ale stejne – dukaz ze Moravský národ byl, je a bude!
Nicmene, diky Slotronovi mam u sebe v youtube kanalu nove pro-moravské video:


http://www.youtube.com/watch?v=tNzw-z8flyw


Pokud mate moznost tak hlasujte/znamkujte! Zda se ze to bude snad jedno z tech popularnejsich videi co u sebe mam ;-)
Par odkazu na ty zpravy a studii jez byla nazvana:
Geny pivní, geny vinné.
http://www.lidovky.cz/geny-pivni-geny-vinne-0tl-/ln_noviny.asp?c=A090528_000111_ln_noviny_sko&klic=231757&mes=090528_0
Češi a Moravané jsou jiní. Vědci to vědí.
http://www.lidovky.cz/cesi-a-moravane-jsou-jini-vedci-to-vedi-dhf-/ln_veda.asp?c=A090528_102038_ln_veda_bat
Češi a Moravané mají odlišnou DNA.
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/2061-cesi-a-moravane-maji-odlisnou-dna/


A pro pripad ze by ty odkazy prestali fungovat (nebo se me to zase nepodarilo vyhledat, s tim me take musel pomoci Slotron – diky!
tak zde je jeste textova kopie:


Geny pivní, geny vinné

Moravané a Češi jsou geneticky odlišní, zjistila nově zveřejněná, podrobná studie.
Do našich genů se moderní doba železnic a mobilního trhu práce ještě nestačila zapsat. Stále jsme pevně svázáni s místem svého narození. Naznačuje to genetický výzkum, který provedl mezinárodní tým, ve kterém hlavní slovo měli estonští genetici.

Cílem studie bylo především podrobné zmapování genetických odlišností pobaltských populací. Podobné studie slouží například jako nutné "pozadí" pro velké genetické studie, které hledají souvislosti mezi geny a výskytem častých onemocnění, jako jsou například cukrovka či kardiovaskulární choroby.
Ale velmi detailní estonská studie nezůstala jenom v Pobaltí. "Týká se genetiky obyvatel i dalších evropských zemí, včetně České republiky," říká Milan Macek ml. z FN v Motole. Ten se spolu s kolegy z pracoviště zabývá výzkumem dědičných nemocí, především cystické fibrózy. A vzorky pacientů z FN v Motole a jejich příbuzných (těch, kteří souhlasili s jejich dalším vědeckým využitím) zastupovaly ve studii naši republiku.
Výsledky nasvědčují až překvapivou blízkost genetiky a evropské geografie. Z pohledu Středoevropana je zajímavé především unikátní srovnání "etnik" České republiky: Moravanů a Čechů. "Oproti předchozím studiím jsme vzorky z České republika rozdělili na ty, které prokazatelně pochází od obyvatel středních Čech nebo Moravy", říká Milan Macek. To nejde u všech vzorků, protože musí být zachována složité podmínky pro zachování anonymity dárce.
Rozdíly mezi oběma skupinami se datují patrně už od dob prvního osídlování Evropy před 45 tisíci lety. To probíhalo především proti proudu velkých řek z oblasti Černého moře a Středozemí. Na Moravu postupovali spíše z jihovýchodního směru, po přítocích Dunaje. Naopak velká část českých prausedlíků přišla patrně ze západu.
Genetické karty pak zamíchalo ještě znovuosidlování střední Evropy po ústupu doby ledové před 17 tisíci lety. A také asi před 10 tisíci lety příchod prvních zemědělců s technologiemi, které vznikly na Blízkém východě někdy o 2000 let dříve. Období "stěhování národů" navzdory svému názvu už velkou roli při formování genetického základu našich populací nehrálo.
Pilní Estonci, chybějící Slováci Rozdíl je pozorovatelný nejen mezi Čechy a Moravany, ale dokonce na ještě menších územích s malým množstvím obyvatel. "Velmi názorně je to vidět na estonské části studie," vysvětluje Milan Macek.
Tato malá pobaltská země má přibližně milion obyvatel. Tamní vědci však shromáždili okolo tisíce vzorků, tedy "přečetli" celé jedno promile obyvatel. Výsledná, neobyčejně podrobná mapa ukazuje, že podle charakteristických variací genetického kódu lze odlišit i obyvatele jednotlivých okresů.
Zatím nemůžeme doufat, že bychom se podobně podrobného rozboru dočkali i pro Českou republiku. Je k tomu zapotřebí systematického shromažďování a analýzy vzorků, které je organizačně i finančně náročné. V současné studii totiž počet českých a moravských vzorků dosahoval jen necelé stovky místo tisíců, které by byly zapotřebí pro podrobnější zmapování.
Můžeme také jen litovat, že se nepodařilo shromáždit vzorky ze Slovenska. Na vině je podle všeho především nedostatek spolupráce mezi jednotlivými pracovišti než cokoliv jiného. Na genetickou mapu bývalé federace si tedy bohužel budeme muset počkat.

No a nakonec jeste neco od Mr. Garliceater, sice me to doslo uz minuly mesic ale tak nejak se to nahodou hodi k tomuto clanku, nemyslite
Plus par novych verzi Moravske Orlice od JJM – diky vam vsem!
http://s146.photobucket.com/albums/r274/moravan/


 orlica090904-2-02.jpg Moravska Orlice picture by moravan

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Moravané jsou geneticky odlišní od Čechů! alfe 24. 07. 2012 - 19:07
RE: Moravané jsou geneticky odlišní od Čechů! mystery* 11. 02. 2013 - 18:07