Česká televize vs Morava a moravský národ

16. červen 2012 | 17.41 |
Kopie dotazu jednoho Moravana jez mel pro Českou televizi, dotaz zatim nezodpovezen, viz slova autora v dodatecnem e-mailu "...dotaz zaslán v srpnu letošního roku ČT a odpověď s nadhledem a bohorovností jí vlastní k dané otázce dosud žádná."

Kdyz jsem tu pred nedavnem na okraj zminoval predvolebni special statni televize a moznost lidi polozit politikum otazky – tato moznost stale pokracuje coby soucast poradu Otázky Václava Moravce na
http://www.youtube.com/user/ct24volby2009 tak skousejte "stesti"  - tak me prisel pres server bloguje.cz vzkaz,

resp. kopie dotazu pro ČT. Zverejnuji ho tu cely tak jak me dosel, se sohlasem autora, jen jsme nebyli nejaky cas v kontaktu

a tak jsem si nebyl jist zda je dobry napad tu zverejnovat cele jmeno, kdyz bude chtit tak se k tomu muze v komentarich prihlasit :-) Jinak dopis byl samzorejme podepsan celym jmenem.


Nezodpovězený dotaz na ČT:


Žádám o odpověď na dvě otázky. Možná optikou dnešních problémů marginálních.
1. Proč je slovo Morava neustále a více vytlačováno ze všech pořadů České televize? Nemusím chodit daleko. Uvedu příklad. Viz archiv pořadů ČT. Předpověď počasí pro Českou republiku. Standardní zprávy hovoří: "Na jihu Čech bude oblačno. Střední Čechy a Praha očekávají bleskové bouře" Dobrá Čechy a Česká republika a Česká televize (již z názvu ne Moravská, ale budiž, ale veřejnoprávní televize celé České republiky). Nastupují zprávy počasí týkající se "zemí" Moravských. A dozvídáme se: "na východě České republiky bude oblačno až jasno". Již se nedozvídám stejně jako "Na jihu Čech bude oblačno; Střední Čechy a Praha očekávají bleskové bouře".
Slovo Morava je zapovězeno. Z toho lze usoudit, že Česká televize je "Česká" nikoli veřejnoprávní televize České republiky. Píši tyto řádky jako občan České republiky, nikoli jako moravský šovinista, což je ovšem výraz pražských šovinistů. Ti jsou jen dílem pražského pragmatismu. Často žiji na Moravě a s moravskými šovinisty jsem se nesetkal, ale v Praze jsem se setkal s mnoha pražskými šovinisty, hovořících o moravských šovinistech. Snad na každém kroku, kdy přijde na věc řeč. Na co zadělává, respektive se podílí i ČT?
2. Česká republika má své administrativní členění: Česká republika se administrativně dělí na 14 krajů. Proč tak urputná snaha o systematické zavádění sporného výrazu "Česko"? Česká televize ostentativně užívá výraz regiony. "Zpravodajství z regionů" evokuje v tomto případě více "Zpravodajství z PROVINCIÍ";. To nebyla jen nadsázka. Proč tak urputná snaha o systematické zavádění sporného výrazu "Česko" viz obsah vysílání ČT "spor o užití výrazu Česko". Dle Ústavy ČR jej nikoho neukládá užívat, ani přijímat. Trocha citu by neškodilo. A to myslím upřímně a vážně. Samosprávné kraje Kraje České republiky Od 1. ledna 2000 bylo ústavním zákonem č. 347/1997 Sb. zřízeno 14 vyšších územních samosprávných celků, jejichž názvy obsahovaly slovo kraj. Současně byly novelizací Ústavy tyto nové celky nazvány kraji, přestože dosud nebyly zrušeny územní kraje z roku 1960. Krajský úřad je krajským orgánem vykonávajícím též přenesenou působnost státní správy; v jeho čele stojí ředitel. Hlavou každého kraje je hejtman; pouze hlavou Prahy je primátor. Územní kraje ani samosprávné kraje nerespektují hranice historických českých zemí. Území Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Pardubického kraje a kraje Vysočina se nachází jak v Čechách, tak na Moravě a území Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje se nachází jak na Moravě, tak v Českém Slezsku.
Opakuji, že uvedené nepředkládám jako dotaz z pohnutek moravského šovinisty. Ale lidé si uvedených skutečností všímají nejen na Moravě, ale ve všech koutech naší republiky v souvislostech čistě ekonomických. A vědí, že ČR není jen Praha a potom už jen zbytek světa a nejen v dnešní ekonomické a sociální situaci, kdy může být i hůře, po povodních i jiných situacích, kdy a jak a v jakém objemu se investují státní peníze, kde se a jak rovněž v důsledku toho projevuje nezaměstnanost, tyto skutečnosti citlivě vnímají. Cítím tu snahu pragmaticky bagatelizovat, rozdíl Prahy a zbytku ČR verbálně setřít. Ale realita skutečného života je jiná. A může se i tato skutečnost stát i v budoucnu Balkánem v ČR. Děkuji za odpověď. Mgr. Ivo J.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Česká televize vs Morava a moravský národ tv fanda 21. 12. 2012 - 17:51