Jak by si Praha mohla vzít z Brna přiklad!

25. květen 2012 | 15.57 |
Archiv moravak.bloguje.cz  Brezen 2009
Já vím, to spíše dříve zamrzne peklo ale nicméně – malé zamyšlení Ing. Josefa Pecla ( autor článku z Ledna 09 jež tu měl velmi pozitivní odezvu ) o Moravské zemské knihovně, té Pražské a několik čísel...

    Moravská zemská a národní knihovna versus pražská chobotnice

  O pražské knihovně jsme se toho v novinách načetli, v rozhlase naposlouchali a v TV nasledovali, jakoby šlo o stavbu světového významu, přinejmenším o Babylonskou věž. Skutek utek  a massmedia z Prahy nás s tím obtěžují dodnes!

  Není důležité, zda nekonformní návrh známého architekta do Prahy patří, či ne. Letenská pláň je dostatečně rozlehlá i pro jiné stavby. Zdaleka důležitější je fakt, jak je celý tento problém Prahou presentován!

  Na Moravě v Brně jsme měli podobný problém – naše Moravská zemská a národní knihovna se původně též tísnila v nedostatečných prostorách. 

  Bylo tak rozhodnuto vybudovat novou budovu.  Oproti pražské  Letné šlo o prostor daleko stísněnější a okolními významnými objekty nesrovnatelně determinovanější. Ani částka na výstavbu nebyla neohraničena, jako ve Praze; k tomu uvedu malé zamyšlení.

  Nová Moravská zemská a národní knihovna už stojí; byla otevřena 1. dubna 2001. Hezká budova s vodními prvky, kovem, kamenem, dřevem a sklem je moderní, klidnou a důstojnou presentací našeho moravského duchovního bohatství. Je zároveň důstojným sousedem nádherné budovy Právnické fakulty MU z prvních desetiletí 20. století, funkcionalistického "Rohlíku"Vojenské akademie z poloviny století i sousedních výškových budov architektury rozvitého socialismu.

  Brněnská Moravská zemská a národní knihovna byla vybudována klidně a beze zbytečného křiku. Jak uvedeno, je moderní, prostorná, užitečná a nejen že dobře slouží, současně i důstojně presentuje samu sebe i nás, Moravany! Jako instituce zrovna slavila dvě století své existence. Že jste se o tom nic nedočetli, že pro TV ani rozhlas to nestálo za pozornost? Nedivte se – jde o  česká massmedia!Podrobněji viz www.mzk.cz.

   Nicméně k věci – k  pořizovací ceně knihovny.

   Na jedné z posledních TV rozprav o pražské knihovně zástupce ministerstva kultury uvedl, že pro výstavbu je počítáno s částkou 8,2 mld korun.

Porovnal jsem tuto částku, presentovanou povolaným představitelem dosavadního státu, s částkou, již měla k disposici Morava. Opakuju, že jde o instituce stejné, či srovnatelné!  Na Moravě jsme museli na přelomu tisíciletí vystačit s méně, než půl miliardou. Vynásobím-li tuto částku platnými inflačními indexy podle  (Ć)SÚ, potom do dneška by se zvedla na 618.253 milionů korun. Praha na totéž dnes žádá 13,25  kráte více!!!

  Zase se opakuje to, co známe z budování pražské městské dopravy (metro), pražských železničních průtahů, pražské silniční sítě, pražského letiště, pražských  společenských prostor apod. – dvojí metr.

  Nemusí nás zajímat, proč se s tím smiřují města a dědiny (vesnice) sousedních Čech (Česka). My z Moravy ale tento dehonestující stav přijat nemůžeme a ani nesmíme! Role Popelky nám nepřísluší!  Platí, že na vše  potřebné si musíme a umíme (!) sami vydělat! Proč totéž neplatí i pro Prahu a Čechy (Česko) ?!

  Proč v (zatím) jednom státě má platit dvojí metr? Morava je dnes opravdu jen kolonií? Napadá mne, že o podobných situacích jsme se dozvídali už jako děti v pohádkách, například o rozmazlené, pyšné princezně. Na princeznu mně však Praha připadá v tomto punktu příliš samolibá, málo noblesní. Lepší a výstižnější příměr najdeme v jiné pohádce. Co říkáte na hrubou a bezohlednou, neotesanou Marfušu z ruského Mrazíka?

            V Brně,  23. 02. 09.                                        Ing. Josef Pecl, CSc

                                                                                              imorel@seznam.cz

            Oficialni web: http://www.mzk.cz/

A nekolik dalsich novych fotek u me ve fotogalerii: http://s146.photobucket.com/albums/r274/moravan/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře