Kde se na Morave tezi ropa?

18. květen 2012 | 22.40 |

Autor: Tomáš Daněk

   

Hlavní surovinou pro pohonné hmoty je stále ropa, kterou naše rafinérie dovážejí prostřednictvím sítě ropovodů a meziskladu ropy, které provozuje společnost MERO, jež je stoprocentně vlastněná státem. Je státní strategickou základnou českého ropného průmyslu a proto se jí privatizace zatím nadotkne.
Zato největší česká těžařská firma – Moravské naftové doly (MND) je v soukromých rukou. Majoritní podíl v této společnosti drží podnikatel Karel Komárek společně s německým Ruhrgasem a slovenským SPP. Těžbu ropy a zemního plynu na jihu Moravy zahájily MND v roce 1991 a zejména v posledních letech prožívají těžaři z Moravského Texasu nejlepší období své existence, když jenom v prvním pololetí letošního roku zaznamenali čtyřnásobný nárůst hrubého zisku. Podle odborníků z MND se bude v Moravském Texasu těžit ještě deset až patnáct let.
Šedesát procent na Moravě vytěžené ropy míří za hranice. Moravská ropa neobsahuje téměř žádnou síru, a tak ji většina českých odběratelů přizpůsobených na odběr méně kvalitní ropy, nezpracovává. Neputuje ropovodem, ale vlakem po kolejích. Jediným českým odběratelem je Paramo Pardubice, zbytek ropy směřuje do Rakouska, Polska a na Slovensko.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře