Konečné řešení moravské otázky

16. červen 2016 | 15.00 |

To je nazev velmi dobre napsaneho clanku pro blog na webu Denik referendum. Toto je momentalne posledni clanek, vetsinou ale autor - jez studuje FF MU, a je členem brněnské pobočky Masarykovy demokratické akademie - o Morave nepise. Link na jeho blog: denikreferendum.cz/autor/902-radovan-bartosek

Ale napr. tyto fraze me jen mluvi z duse!

"Je to k neuvěření, ale na Moravě žijí i Moravané. To velké písmeno není omyl, moravská národnost skutečně existuje...Když to slovo uslyšíme, na první dobrou nám stereotyp vyhodí následující obrazy: kroj, víno, cimbál, volič Miloše Zemana. První a třetí heslo vzbuzují pobavený úsměv, to poslední rozzlobený škleb. Když někdo volí Zemana, tak to je přece samo sebou nevzdělaný pitomec (což ostatně ilustrují ty kroje, divná muzika a chlastání).

Morava a s ní přece logicky i Moravané prostě nevolí jako Praha. A to je něco, co se neodpouští. Když se někdo označí za Moravana, je to jako by přihlásil k odpovědnosti za vše antihipsterské, křupanské, hloupé a zpátečnické v naší zemi. Jako by být Moravanem z principu nemělo obsah, který lze brát vážně.

Ve hře stereotypů ale můžeme pokračovat. Vezměme si třeba Židy: intrikují, jedí pořád česnek, myslí jenom na peníze a... Pokud jste se pobouřeně zarazili a klepete si na čelo, dobře děláte. Možná, že mezi Židy jsou lidé, kteří jsou úspěšnými finančníky, ale to přece nevypovídá zhola nic o židovství nebo o jedincích, kteří se k židovskému národu hlásí.

Pokud si jsme schopni uvědomit, jaké zlo páchá stereotypní generalizace právě Židům nebo Romům, možná by stálo za to zkusit takový přístup rozšířit i na Moravany."

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře