SE MÁTE MORAVÁCI, ŽE VÁS ČEŠI ŽIVÍ!

16. říjen 2015 | 23.33 |

Prevzato z MIKan, resp. od Very. A pokracovani tematu o tom, kdo na koho dela a proc a co s tim robit (viz 2 predesle texty, pro ty nepravidlene ctenare ;-)

TO SE MÁTE MORAVÁCI, ŽE VÁS ČEŠI ŽIVÍ !

Tato posměšná písnička vznikla nedávno. Už jsem vícekrát četla na internetu, že my, na Moravě, se máme hůř než V Čechách proto, že neumíme makat.

Pravda je ale taková, že Morava byla v minulosti bohatá a rozvinutá země. V některých oblastech rozvinutější, než sousední Čechy.

Když půjdeme zpátky do historie, přelom nastal po roce 1918, kdy byly zemské pravomoci Moravskoslezské země umenšeny. Obrana zájmů této země (spojených dvou zemí do jedné) byla obtížnější a nedostačující. O mnoho horší to bylo po komunistickém puči v roce 1948, kdy k 1.1.1949 bylo zemské zřízení zrušeno docela. Od té doby se Morava i s naším Slezskem hospodářsky oproti Čechám a Praze začala ještě více propadat a tento trend trvá. Zločin, kterým zrušení zemského zřízení bylo a bylo to i oficiálně po Listopadu uznáno, nebyl dosud napraven a nebezpečné důsledky se neustále prohlubují.

Proč se obyvatelé Moravy a našeho Slezska poslední léta tak nevýrazně brání, proč neusilují ze všech sil o to, aby se "VLÁDA VĚCÍ JEJICH K NIM NAVRÁTILA?"

Moravští patrioti jsou jedinou skupinou občanů, kteří o to skutečně usilují. Ale centrální moc v Praze si chce pomocí umělého centralismu za každou cenu i moc, která jí nepatří a která měla být předána zpět obyvatelům Moravy a Slezska, ponechat. Bez ohledu na to, že zemské zřízení u nás vždy historicky bylo a že je tomu tak i v nám historicky i státoprávně nejbližších demokraciích Rakousku, Německu a Švýcarsku.

Ostatní obyvatelé Moravy a Slezska až příliš podléhají manipulacím oficiálních veřejnoprávních médií. I ty celostátní mnohokrát za den mluví o celém státě jako "o Čechách", slova český, česká, české se objevují i v jedné větě i desetkrát a těmito a podobnými podprahovými metodami se snaží čeští (pražští) centralisté dokončit již dávno započaté umělé počeštění Moravanů.

Dalším mazaným tahem bylo předhazování smyšleného nařčení, že Moravané chtějí "dělit republiku", což po odchodu Slovenska ze společného státu bylo citlivým tématem a je dosud. Dalším způsobem je dávat moravským patriotům opakovaně nálepku nacionalistů. To by samo o sobě nebylo tak zlé, kdyby se předtím výrazu nacionalista (což je ve skutečnosti člověk, který se hlásí k nějaké národnosti - nic víc a nic míň) nezačalo úmyslně používat místo výrazu šovinista a nedávalo se to v tomto smyslu i do oficiálně vydávaných slovníků.

Silně mně to připomíná situaci, kdy zloděj volá "chyte zloděje". Sousední, české etnikum, se z celé své historie nejvíce chlubí právě svým nejnacionálnějších obdobím. A co se dá říct o médiích, která prošpikují věty slovy český, česká, české a svým pobočkám na Moravě "doporučují" naopak vyškrtat ve zprávách pocházejících z území vlastní moravské země všechny přívlastky, moravská, moravský, moravské, nebo se tomu co možná vyhýbat. Nebo dokonce ze zaslaných příspěvků vyškrtat celé skutečnosti, když nedej bože, se v nich autor zmíní třeba o tom, že skladatel Leoš Janáček byl předsedou jednoho moravského spolku? Není třeba připomínat, že většina pracovníků takových detašovaných pracoviš, než by přišla o práci, raději na takové "doporučení" slyší.

Nechala jsem se unést a ač jsem to neměla v úmyslu, napsala jsem opět dlouhý příspěvek, ve kterém není nic nového, jen to, co všichni dobře víme a co mě i vás nejen trápí, ale přímo štve. Jako každá nespravedlnost, které se na vás někdo dopouští a které máte tak málo možností se účinně ubránit.

http://cms.parlamentnilisty.cz/content/images/0/12963302.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře