I samostatná Morava...

23. červenec 2015 | 14.51 |

Dalsi prevzaty text, od Very. Je to jeji zamysleni nad clankem v magazinu Forbes (CZ edice) o Lichtenštejnsku, coz je sice klasicky mini-stat a monarchie ale jeho moderni historie je velice inspirativni...odkaz na clanek zde:

www.forbes.cz/jak-vybudovat-ekonomicky-zazrak-dejte-co-nejvetsi-moc-lidem-radi-princ/

A zde je text od Very. Na Facebooku ji kritici dali jen chvalu (vcetne me ;-), tak uvidime, jak to bude tady na "otevrenm" Internetu...vsak ale na konci dne isnpiraci nepotrebuje jen Morava, ze?

P.S. Fotku jsem si doplnil ja, pres google.com

I samostatná Morava uprostřed Evropy by mohla výborně prosperovat !

Moravané však usilují pouze o spravedlivé zemské (spolkové) uspořádání ve společném státě s Čechy a o odpovídající název státu - republiku Českomoravskou. Už proto, že náš stát je stejně český jako moravský. Naše současná státnost stojí na pevných starých moravských základech. Bez původní Moravy, později Moravské říše, nejčastěji nazývané Velká Morava, by se území Čech, stejně jako Moravy, stalo už kdysi lehkou kořistí Franské říše. A státnost Českého království, stejně jako Moravského markrabství i Opavského vévodství a později Československa, by nikdy nevznikla. Kromě České republiky odvozují svoji státnosti od moravské i jiné současné země a státy. Slovensko, Maďarsko, Polsko. Morava se významně podílela i na vývoji území dnešního Dolního Rakouska, které z velké části bylo jejím územím. O toto území i s původním slovanským osídlením však Morava přišla v době, kdy český kníže Břetislav převzal vládu po svém otci a z mladické nerozvážnosti vyvolal rozmíšku s mnohem silnějším sousedem. Kvůli následné hrozbě ztráty celých Čech povolal moravskou hotovost do Čech v době, kdy Morava sama byla ohrožena. Moravané pomohli Čechy zachránit. Sami však přišli o velkou část vlastního území ...

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQH9_zd7GeFwiTYzmi2HMbBtIKLldzlt1_RJu-eTm40d_muyG9w

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře