Milan Kudera mel 85 let

5. duben 2014 | 15.55 |

A osobni vzpominka! Prevzato z MIK- MORAVSKÁ INFORMAČNÍ KANCELÁŘ

www.facebook.com/pages/MIK-MORAVSK%C3%81-INFORMA%C4%8CN%C3%8D-KANCEL%C3%81%C5%98/219323014790545

kde to psala jedna ze spolu-moderatorek (ja se samozrejme s Kunderou nikdy nesetkal ale tady v Americe jsem videl cs.wikipedia.org/wiki/Nesnesiteln%C3%A1_lehkost_byt%C3%AD_%28film%29a ikdyz "...dílo bylo pozitivně přijato kritiky a diváky, autor knižní předlohy s ním však spokojený nebyl. Od té doby nepovoluje žádné adaptace svých děl - filmové, divadelní ani televizní."

Milan Kundera, narozený 1. dubna 1929 na Moravě - v Brně,
oslaví půlkulaté - 85. narozeniny

Když si procházíme životopisy Milana Kundery, překvapí nás nejednotný postoj k tomuto světově uznávanému autorovi. Zpravidla nás napadne - proč Milan Kundera stále někomu vadí ?
proč spisovatel moravského původu
- navržený na Nobelovu cenu -
je některými úmyslně prezentován jako kontroverzní osobnost ?

Na to nedovedu odpovědět.

Je to proto, že Milan Kundera po Listopadu halasně nechválil počínání nového režimu u nás?

Je to proto, že když s ním a jeho manželkou Věrou natočila Česká televize po Listopadu krátký pořad, tak se několikrát důrazně ptal na obnovení zemského zřízení ?

Je to proto, že na skutečnost, že to u nás na obnovení zemského zřízení nevypadá, reagoval tak, že tedy u nás skutečná demokracie není ?

Bylo by to možné, protože osobnosti, které se za obnovu zemského zřízení po Listopadu postavily, byly všechny nějakým, dost podobným způsobem, zpochybňovány. Často způsobem velmi hrubým a za vlasy přitaženým ...

- - -

Osobně mám na spisovatele Milana Kunderu pouze jednu vzpomínku. V roce 1969, před svojí cestou do Francie, se zastavil v Brně, aby u nás, v Domě umění /kde jsem byla zaměstnaná/, zahájil výstavu. Pamatuji si, že to byl velmi hezký muž.

Jeho vazby na Dům umění byly zřejmě přes jeho bratrance, také spisovatele, Ludvíka Kunderu, který se přátelil s tehdejším ředitelem Domu umění, překladatelem francouzské poezie, Adolfem Kroupou. Adolf Kroupa se také na popud Ludvíka Kundery zasazoval o vznik divadla Husa na Provázku a poté v tomto úsilí postupovali společně, až se jim to podařilo uskutečnit.

Toto divadlo, ač vděčí za svůj vznik lidem důrazně a statečně prosazujícím obnovu zemského zřízení, to v dnešní době nejen nectí - ale často jedná v úplném protikladu. Je to servilita nebo nedostatek samostatného myšlení a nadhledu?

/Pozn.: Ludvík se jmenoval i otec Milana Kundery, který byl známým hudebníkem/

(Že je v životopisu Milana Kundery uvedeno, že jezdí občas soukromě do "Čech" a je myšlena celá republika, je ve spojení s tímto synem moravské země, který Moravu, svoji rodnou zem nosí stále v srdci, zvlášť hloupým a krutým žertem. Navíc velmi smutným, protože je často bezděčný a STÁLE ČASTĚJŠÍ !)

www.iliteratura.cz/Clanek/20137

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Milan_Kundera.jpg/800px-Milan_Kundera.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře