Výročí Česko-Moravské bitvy!

5. prosinec 2013 | 15.37 |

Zase z Archivu: puvodne napsano pro muj stary blog, odkazy uz asi fungovat nebudou. Ale letos to sem davam predem, ne az nekolik tydnu po vyroci

10.12. je výročí bitvy mezi Čechy a Moravany z roku 1185! Upozornil mě na to Jan Kozohorsky z  Moravského fóra na:

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=38008

Letos se ale kratka zminka o teto bitve da najit na Wikipedii;  cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Lod%C4%9Bnice_%281185%29

Se podivejte na ty strany one bitvy a na jejich znaky To se jen tak nevidi...no vlastne totok je jedina takovato bitva v historii, pokud se nepletu...

No porvali se uz hodne davno a ikdyz Moravane prohrali a "České vojsko sice opanovalo pole, ale ztráty byly tak velké, že Přemysl nepřítele nepronásledoval a vrátil se zpět do Čech. Poražený Konrád se setkal příští rok s Bedřichem v Kníně a uzavřeli smír, přičemž Konrád se stal leníkem českého knížete a ponechal si titul markrabě moravský. Morava pak zůstala markrabstvím až do zrušení monarchie roku 1918".

Takze bych rekl, ze celkem dulezite vyroci. Kolik decek, ktere konci "Zakladku", o tom vi? Nebo o Markrabstvi? Ci Moravske zemi za 1 Republiky?

Výročí bitvy u Loděnic

Připomínám dnešní 821. výročí bitvy mezi Čechy a Moravany z více zdrojů.

1. zdroj = http://forum.lide.cz/redir.fcgi?http://www.libri.cz

1185
Založen premonstrátský klášter v Milevsku; opatem Jarloch.

léto

Bedřich (pražský kníže) využil zaneprázdnění Barbarossy v Itálii a vyslal svého bratra Přemysla (Otakara I.) se silným vojskem na Moravu "rozhněván na Konráda II. Oty Znojemského Moravského jednak pro starou křivdu, že se pokusil před třemi roky vyhnati ho z království, jednak pro odcizení Moravy" (Jarloch). České oddíly bez překážek zpustošily Bítovsko a Znojemsko a bez odporu odtáhly do Čech.

10.prosince 1185!!!

Nový vpád českého vojska v čele s knížetem Bedřichem na Moravu; u Loděnic (mezi Moravským Krumlovem a Pohořelicemi) došlo 10. prosince k bitvě s vojskem Konráda Oty. Zvítězili Čechové, na bojišti zůstalo na 4 tisíce padlých, přičemž šlo o jedinou bitvu Čechů a Moravanů v našich dějinách. I české vojsko utrpělo značné ztráty a ustoupilo do Čech.


2.zdroj = http://forum.lide.cz/redir.fcgi?http://www.curiavitkov.cz

Bitva u moravských Loděnic 1185. Kníže Bedřich se rozhodl uštědřit lekci Konrádu Otovi. Vyslal na Moravu vojsko pod velením svého nevlastního bratra Přemysla (pozdější král Přemysl Otakar I.). Konrád Ota získal německé posily a u Loděnic na Znojemsku se obě vojska střetla. Bitva byla i na svou dobu neobvykle krvavá, padlo nebo bylo těžce raněno množství předních i dalších bojovníků obou stran (v masových hrobech se narychlo pohřbívalo až po dvaceti mužích, velmož Vilém z Kounic utrpěl v této bitvě přes sto ran, které ale pouze potrhaly jeho přehoz z liščí kůže a on sám zůstal pod zbrojí nezraněn – z vděčnosti pak založil v Kounicích klášter). Nakonec zvítězil Přemysl, ale i jeho vojsko utrpělo citelné ztráty, takže se s prořídlými oddíly stáhl zpátky do Čech. Roku 1186 se obě knížata (Bedřich a Konrád) v Kníně smířila.


3. zdroj = http://forum.lide.cz/redir.fcgi?http://obce.znojemskyrozvoj.cz/

Loděnice

Pro dějiny Moravy jsou Loděnice významné. V místě dnešního kostela sv. Markéty stával klášter obehnaný hradbou. Kolem kláštera si začali lidé stavět domy. Na západ od obce se nacházelo jezero. Zdejší lidé se zaměstnávali vedle polního hospodářství také stavbou lodic, od kterého dostala obec jméno. Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1185, kdy zde proběhla bratrovražedná bitva mezi českým králem Přemyslem Otakarem I. a markrabím moravským Konrádem Otou, kde byl Konrád poražen a Loděnice byly srovnány se zemí.
Zdroj: http://moravak.pise.cz/18-vyroci-cesko-moravske-bitvy.html

http://www.wulflund.com/img/goods/en/large/the-hawker-from-great-moravia_3.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Výročí Česko-Moravské bitvy! moravský disident 19. 01. 2014 - 22:29