Článek Den za Moravu 2013

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Den za Moravu 2013

08. 10. 2013 - 18:12

alufi: Přidám pro připomenutí Deklaraci Moravanů, která se čte vždy na Dni za Moravu, letošní rok nebyl v výjimkou:

Deklarace Moravanů


My, moravští obyvatelé České republiky, vědomi si zodpovědnosti vůči své zemi a svým moravským předkům, považujeme za nutné reagovat na stálý asimilační tlak představitelů Českého státu, který směřuje k úplné likvidaci a zapomnění moravských dějin, kultury a tradic.

Proto slavnostně prohlašujeme:

My, Moravané, jsme kulturně-historickým národem se svými dějinami, kulturou a více než tisíciletou tradicí. Jsme dědici a nositeli odkazu Velké Moravy.
Jsme potomci středověkého národa Moravanů, který po tisíc let spravoval a rozvíjel Moravu jako svoji zemi a vlast.

Koncem 19. století, pod tlakem germanizace, se naši slovanští předkové přiklonili k myšlence spojení s českým národem. V dnešní Evropě však tato idea již zcela postrádá svůj původní smysl a pro Moravany znamená jen ztrátu vlastní dějinné a kulturní identity.

My, Moravané, se hlásíme k modernímu občanskému společenství obyvatel Evropy. Stejně jako Češi a ostatní národnosti a etnika České republiky, máme i my právo být jeho rovnoprávnou součástí. Pro zabránění naší úplné asimilace a zachování moravských dějin, kultury a tradic žádáme naplnění našich zaručených práv realizováním těchto bodů:

• Oficiální uznání moravské národnosti
jako plnoprávné součásti občanské společnosti obyvatel České republiky.

• Zavedení výuky dějin Moravy do školních vzdělávacích programů.

• Navrácení samosprávy Moravy obnovou zákonodárného zastupitelského sboru s působností v historických hranicích Moravy.

17. 10. 2013 - 18:41

viktor dubský: Plně souhlasím se zněním Deklarace Moravanů, jsem už starší a celý život mám v podstatě tyto názory a požadavky.V soukromých rozhovorech se mnoho Moraváků vyjadřuje v podobném smyslu ale veřejně se bojí promluvit.To už mě potvrdilo hodně lidí,třeba z Brna nebo Olomouce.Mohlo prý by to mít negativní dopad třeba v zaměstnání nebo v okolí bydliště a podobně.Taky ve škole se to prý nenosí a někde i přímo zakazuje.Je to smutné.Obdivuju tedy značku alufi,že má ještě tolik energie.Psal jsem kdysi do blogu další moravák... ale ten najednou skončil,jakoby násilím,nevím,nerozumím tomu všemu,ale myslím si,že ten tlak proti Moravě a Moravanství je veden i silou,nejenom verbálně.Proto hlavně mladší lidé v produktivním věku mají určitě strach se vyjádřit.A já se jim nedivím,kdybych nebyl důchodce,který nemá těch nároků tolik a na jídlo snad bude vždycky,taky bych se bál.Toto je hrozná doba,kdy už nejde o to, jestli se kvůli názorům dostanu na vysokou nebo ne,ale jestli vůbec přežiju jako slušný člověk.Přesto fandím alufi a zůstávám až do smrti Moravák.Jezdím hodně do Německa,Rakouska nebo Polska a všude se snažím o Moravě a jejích problémech hovořit.Hodně lidí to chápe,nebo se snaží pochopit.Mezi inteligentními lidmi to není jev úplně neznámý.Je to sice smutné ale nejvíc v povědomí je Morava z názvu Protektorátu Čechy a Morava.Doufám v lepší budoucnost.