Článek Jsou na Morave separatisti? Nebo snad v Čechách?

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jsou na Morave separatisti? Nebo snad v Čechách?

14. 07. 2013 - 21:55

moravak: Jinak ten nejvice "sokujici" fakt o moravske vlajce je ten, ze neprisla z akouska-Uherska ale z Cech, v 19 stoleti...to ze to je ted povazovano za ukazku separatismu je uz jen maximalni ironie. Josifek & spol. ten fakt samozrejme vi, ale dal bude prudit kecy o monarchii a vytahovat "fakta" z 16 stoleti...

---
moravak.pise.cz

18. 07. 2013 - 14:19

alufi: /komentář nesouvisí s moravskou vlajkou, ale s tématem článku ano, text byl původně odpovědí na koment týkající se Petra Cibulky a přímé demokracie/

Můj kamarád vynášel Petra Cibulku v Listopadu z komunistického vězení. V náručí. Byl slabý a vyhublý na kost. Že na Moravě a specielně v Brně měli chartisti i jiní odpůrci režimu mnohem tvrdší kriminál než jinde, je známá věc. I teď to vypadá, že na Moravu musí být větší přísnost a především "menší příděly". V tom se centrální vláda v Praze od těch minulých nijak neliší. Změna režimu v tom nehraje téměř žádnou roli. Nedávno jsem slyšela, že výroba osobních aut Škoda, je "tahounem" české ekonomiky.

V době nejtvrdší stalinistické komunistické éry, v padesátých letech minulého století, byla výroba osobních vozů severomoravského kopřivnického gigantu Tatra přesunuta z Moravy do sousedních Čech, do Mladé Boleslavi. Pokud se v Tatře ještě vyráběla nějaká osobní reprezentační auta, byla to spíš kusová ruční výroba a tudíž i drahá a po Listopadu byla postupně zcela utlumena. Naši polistopadoví politici prý nechtěli jezdit ve stejných vozech ve kterých jezdili komunističtí potentáti. Zajímavé. V jiných státech jsou na vlastní výrobky hrdí a jejich výrobu i používání podporují a významní politici zvlášť, bez ohledu na minulé režimy.

V současné době je severní Morava a naše Slezsko nejchudší oblastí z celé ČR s nejnižší nabídkou pracovních míst. Nelze to svádět na komunistickou éru. Tady si nemají komunisti s polistopadovými vládci co vyčítat! Na území bývalé Moravskoslezské země vytvořili rukou společnou a nerozdílnou něco jako vnitřní kolonii ČR s mnoha aspekty právě pro kolonie typickými. Mnohé ku prospěchu obyvatel Moravy a našeho Slezska by v tomto ohledu mohlo vyřešit zemské zřízení, obnovené v historických hranicích. Ale toto řešení je v nedohlednu pro nevůli centrální vlády v Praze. Na velmi silný tlak z moravské strany na obnovení zemského zřízení v 90. letech odpovědělo pražské centrum silnou mediální kampaní, kde vykreslilo moravské patrioty jako extrémisty a separatisty. Nebylo vzácné i citové vydírání obyvatel Moravy, že "moravisti" chtějí naši "maličkou zem ještě dělit!", ačkoli chtěli jen zemské uspořádní v rámci jednoho státu a možnost spravovat si svoji zemi, tak jak tomu bylo po tisíciletí. Že propaganda působí i na kulturní národy víme z historie. Ani na Moravě se neminula účinkem. Ale dnes si opět mnoho lidí na Moravě a v našem Slezsku uvědomuje, že občané Čech, Moravy a Slezska jsou sice na jedné lodi, ale my z Moravy a Slezska jako bychom si koupili lístek pro nižší třídu a opět začínají silněji požadovat, aby se vláda vědí jejich k nim navrátila. Chtějí podobné uspořádání, s podobnými pravomocemi a pravidly jaké mají v sousedním Německu či Rakousku. V zemích nám historicky a státoprávně nejbližších.

20. 07. 2013 - 12:45

alufi: Za týden máme setkání "Čechů" a Slováků na Velké Javořině !

Setkání má dlouhou tradici a většinu té doby probíhalo jako setkání Moravanů a Slováků. Dokládají to i místní pamětní desky. Poté bylo přejmenováno. Žádní Moravané přece nejsou. Ale jeden takový Moravan - který vlastně není, ale asi o tom neví - si udělal cedulku asi A4 nebo o něco větší. Měl na ní napsáno velkými písmeny HLEDÁM ĆECHA. Chodil s touto cedulkou mezi tisíci lidmi po celý den, co trvala tato slavnost. Nikdo se mu nepřihlásil. Je jeden člověk se odpoledne nad cedulkou zastavil a řekl s podivením: "Ty hledáš Čecha? ..... Tady ?".

Ale Češi tam jsou. Přijedou vládními vozy, chvilku řeční u pomníčku. Fotografové těžce hledají pozici jak je vyfotit a nezabrat přitom žádnou moravskou vlajku, kterými je skupinka pohlavárů v patřičné vzdálenosti téměř obklíčena. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej a fotograf také musí jíst. Na kamenném pomníku je z doby, kdy ještě alespoň Morava existovala, pěkná orlice.

Potom potentáti ještě řeční na pódiu už dole o českém a slovenském národě, mají i bodygardy (Češi, Slováci se nějak méně bojí lidu, mají jen pořadatele a to ještě jen na parkovišti, kde radí lidem kde nejlépe zaparkovat). Bodygardi á la Matrix nás, s moravskými vlajkami, neradi vidí a tak si loni zkoušeli vymyslet proč nesmíme stát tam, nebo tam. Ale stáli jsme způsobně až za páskou, tak se jen nasupili, pokud to vůbec bylo za jejich černými brýlemi vidět.

Potom zpravidla řeční i slovenští politici. Někteří, možná i natruc, mluví o tom, čemu se Češi tak úzkostlivě vyhýbali. O Moravanech, co pro Slováky udělali, o části společné historie atd.

Někdy je na Javořině i hezky. Ale je to vysoko a tak se tam často i čerti žení právě v době slavnosti. Fujavice, že by vás to odneslo, déšť, lezavá zima. Aspoň že když fouká, tak ty naše moravské vlajky tak pěkně vlají! To už Češi ve vládních autech jsou dávno v trapu.

22. 07. 2013 - 15:57

b.: Nafoťte si sami, aj video môžete natočiť. Dnes už to zvládnete aj mobilmi. A potom porovnávajte s propagandou v médiách. Budete mať dôkaz o objektivite masmédií. (Podobne ako za normalizácie, pri cyrilometodských oslavách na Velehrade.)

27. 07. 2013 - 11:00

alufi: Výsostné území Moravských bratří
Tak takové označení můžete najít v Grónsku na pozemku patřícím Nové Moravě. Nová Morava byla universita. Dnes již jako universita neslouží, je již jen památkou. Památkou v Grónsku chovanou v úctě a v povědomí každého obyvatele Grónska. Doplňující informace od Marka Pavky: Z moravské Ženklavy pocházel i spoluzakladatel hlavního města Grónska - Nuuku, Christian David.

30. 07. 2013 - 10:32

alufi: V neděli jsme byli na Javořině !

/na slavnosti bratrství Čechů a Slováků, slavnosti přejmenované z více než 100 let staré slavnosti setkávání Moravanů a Slováků/

Slavnost na Javořině vždy Moravany něčím nemile překvapí - něčím zase potěší - ale vždycky stojí za to tam jet ! Letos bylo příjemné počasí. Sluníčko nás nešetřilo, na rozdíl od některých jiných roků. Ale stále foukal vítr, tak krásně vlály moravské vlajky, a že jsou spálení, na to ti méně opatrní, přišli až později.

Nemile nás překvapilo poprvé použité ohraničení památníčku páskou, za kterou směli všichni, jen my, s moravskými vlajkami, ne. Potěšilo nás setkání s přáteli. Také návštěvníci slavnosti, kteří projevili podporu našim snahám. Potěšil i všemi dobře přijímaný slogan, natištěný na bílém papíře asi 1,5 m x 70 cm, který drželi dva moravští patrioti, na kterém bylo napsáno: MORAVANÉ zdraví slavnosti ČECHŮ A SLOVÁKŮ. Inteligentní a neokázalý, ale možná o to účinněji připomínající nepřirozený stav na Moravě, patrný i z názvu slavnosti. Také nové informační tabule, na slovenské straně Javořiny, v jejichž záhlaví je obsaženo, že jde o slovensko - moravské pohraničie, jsou pro nás, moravské vlastence alespoň drobnou vzpruhou.

Moravu sice vymazali z mapy, ale v lidském povědomí a srdcích stále žije!

Z pódia mohutně a působivě zazníval po celé Javořině mužským pěveckým sborem zpívaný "moravský chorál" Aby nezhynula, aby nezhynula moravská krájíná ..... ".

A to je náš úkol !

a v něm "Bože nám pomáhaj, aj pana Maria, v našem bojováňú ...",

jak se nese do dálky, až daleko za Javořinu, vznešený a působivý moravský chorál . . . . .

03. 08. 2013 - 22:16

alufi: Čím to ?

Že Morava a Slezsko měly v dobách, kdy byly samosprávné, příjmy v přepočtu na hlavu ve výši jako Francie a přibližovaly se k Německu?

Čím to, že tam byly první elektrifikované válcovny na světě a první strojová výroba hygienické keramiky v Evropě, první sodovkárna a největší železárny v monarchii, že se tu vyráběl první cukrovarnický difuzér na světě, první nábytek ohýbaného dřeva na světě, první ponorné čerpadlo na světě, první Parsonovy turbíny v Evropě? Čím to, že Moravané tehdy podnikali tak úspěšně, že založili gumárenský gigant Semperit nebo Wienerberger, tedy největšího výrobce cihel na světě? Čím to, že v jediné továrně ve Frývaldově, dnes Jeseníku, tehdy pracovalo 3500 lidí.

Čím to, že tzv. moravské vyrovnání, tedy základ parlamentarismu na Moravě, bylo kopírováno v Evropě i ve světě? A jak je to dnes, v éře českého centralismu? Máme životní úroveň jako ve Francii nebo Německu? Který podnik prosperuje tak jako v dobách samosprávné Moravy a Slezska? Jak to vypadá v Jeseníku? Kdo kopíruje český politický systém? (Marek Pavka, historik, člen SMS) /převzato: Společnost pro Moravu a Slezko f/

06. 08. 2013 - 16:05

alufi: Poslední moravský "obojživelník" ?

Nemám na mysli "svět zvířat" ani nějaké "zázračné obojživelné auto" vyrobené technicky nadanými Moravany.

Chci připomenout moravského sportovce, Vlastu (Vlastimila) Bubníka, vzdáleného příbuzného Augustina Bubníka. Vlasta Bubník, jako jeden z mála, ještě v době, kdy už to jiní nedokázali, dělal na vrcholové úrovni dva sporty. Fotbal a hokej. Život mu kromě sportovního nadání a mnoha dobrých lidských vlastností nadělil i mnohá trápení. Když naši hokejisté naučili Sověty hrát hokej, museli být někam uklizeni, aby sovětským hokejistům nekonkurovali. A tak i Vlastu Bubníka, pod nějakou tehdy obvyklou záminkou zavřeli (na Příbramsku). Že dlouhodobé vytržení z běžného života zkomplikuje profesní uplatnění a může rozbít i rodinné soužití, si dokážeme představit všichni.

V Čechách byl podobným "obojživelníkem" nám Moravanům dobře známý, a z Velké ceny Brna oblíbený a obdivovaný motocyklový závodník František Šťastný. Málokdo ví, že také dělal na vrcholové úrovni ve své době dva sporty, že byl nejen excelentním motocyklovým závodníkem, ale i výborným cyklistou a úspěšně jel Závod míru Praha-Berlín-Varšava.

(příspěvek částečně vychází z rozhovoru autorky s Vlastou Bubníkem přibližně v roce 1994)

09. 08. 2013 - 14:29

alufi: Chci upozornit na chybu, která se mně, přes to, že jsem tuto skutečnost ověřovala předem, dostala do předchozího příspěvku. Vlasta Bubník zřejmě nebyl zavřený, pouze Augustin Bubník. V mém případě šlo o nedorozumění, které vzniklo původně už při mém někdejším rozhovoru s Vlastou Bubníkem, kde já jsem si myslela, že mluví i o sobě, ale on zřejmě mluvil o "hokejistech" v té době, ale sebe do této skupiny nezahrnoval, což z rozhovoru nevyplynulo. Když jsem se na internetu pro ověření ptala, zda někdo ví jak to bylo s Vlastou Bubníkem, došla mně odpověď, že zavřený byl a k tomu určitá nepříliš obsáhlá data a to mně utvrdilo v mém omylu a do příspěvku se dostalo něco, co se na 99 % nezakládá na pravdě. Ještě to ověřuji i jinak, ale asi jsem skutečně nevědomky napsala nepravdu.