Nazor strany Moravané na úřednickou vládu.

7. červenec 2013 | 14.29 |

Souhlas na 100%. Jedine ciste reseni jsou predcasne volby, ne ty stejne zakulisni machinace a obchazeni Ustavy , tentokrat pro "zmenu" v blede cervenem...

Odkaz na oficialni web: http://www.moravane.eu/aktuality/stanovisko-politicke-strany-moravane-k-vytvoreni-urednicke-vlady/

Kopie textu:

Stanovisko politické strany Moravané k vytvoření úřednické vlády

2. červenec 2013

Politická strana Moravané odmítá možnost vytvořit úřednickou vládu, kterou prosazuje prezident Miloš Zeman. Jsme znepokojeni především tím, jak se argumentuje účastí tzv. odborníků. Připomínáme, že k současné krizi došlo i kvůli působení těchto "odborníků" v nejvyšších státních funkcích. Vzpomeňme si na začátek 90. let, kdy nám média servírovala jako odborníky lidi typu Václava Klause či Karla Dyby. To, kam přivedli naši ekonomiku, snad nemusíme nijak rozvádět. Nebo můžeme uvést Yvonne Streckovou, která, propagována jako odbornice na veřejnou správu, za Zemanovy vlády přivedla veřejnou správu do současné, neprůhledné podoby.

Proti vládě tzv. odborníků máme i několik systémových výtek.

Za prvé, bylo by naivní domnívat se, že takzvaní odborníci nemají politické přesvědčení. Naopak, velmi často jsou s politiky úzce spjati. Někteří dokonce mění role podle situace. Vladimír Dlouhý nám byl kdysi prezentován jako velký odborník na národní hospodářství, pak se stal politikem a dnes je opět odborníkem, který radí vládě.

Za druhé, jedním z nejvýraznějších prvků, které přispěly k rozkladu české demokracie, patří napojení jednotlivých politiků na lobbistické skupiny. To můžeme sledovat u všech polistopadových vlád, u té poslední snad nejvýrazněji. Problém je, že stejně tak jako politikové jsou s těmito lobbistickými skupinami propleteni i takzvaní odborníci, akorát to, na rozdíl od politiků, není tolik vidět. To, že navržený premiér je ředitelem jednoho z největších penzijních fondů, jehož se vládní politika má velmi citelně dotýkat, nebo že jeho vyhlédnutý ministr je generálním ředitelem firmy, jež se má ucházet o vládní zakázku v hodnotě 200 miliard korun, snad nepotřebuje žádný další komentář. 

Za třetí, tyto osoby nám jako takzvané odborníky prezentují masmédia, jež jsou personálně a majetkově napojena na vládnoucí vrstvu a jež byla celou dobu její hlásnou troubou. Masmédia, která tvrdí, že k současnému systému není alternativa. Masmédia, která se podílela na likvidaci povědomí o Moravě a Slezsku. Můžeme jim věřit, když přijdou s novým trumfem v podobě odborníků?

To vše potvrzuje naši dlouhodobou linii, kdy tvrdíme, že problém České republiky není v té či oné vládě, ale v systému, kdy rozhoduje neprůhledný konglomerát lobbistů, politických stran, veřejné správy, médií a nejrůznějších spekulantů. V něm hrají tzv. odborníci důležitou roli. Řešení je podle nás v tom, že se tomuto mocenskému centru odebere to hlavní, tedy moc. Konkrétně to znamená důsledné oddělení státní správy a samosprávy, jejich skutečnou decentralizaci, definici státní služby, radikální změnu financování politických stran, zvýšení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a přímou demokracii. Jinými slovy, je třeba, aby se stát začal budovat zdola, ne jako dosud.

Situaci podle nás nezlepší žádný spasitelský odborník a už vůbec ne odborník náležející k pražské mocenské elitě a jejím krajským pašalikům, jinými slovy ke strukturám, které republiku přivedly do současného stavu.

Politické priority by podle nás neměli stanovovat ani odborníci, ani politikové, ale občané. Na to se při současných debatách zcela zapomnělo. Moravané na to nezapomínají.

vedení politické strany Moravané

http://www.moravane.eu/fileadmin/www_files/logo.png

Zpět na hlavní stranu blogu