Článek 600 moravskych radnic...

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: 600 moravskych radnic...

13. 06. 2013 - 20:02

moravský radikál: Mala oprava; to neni moravska opice ale opicka z Gibrlataru...kde? http://cs.wikipedia.org/wiki/Gibraltar
Patri to Britanii ale byl by to skvely mestsky stat, pokud se zeptate me A ty jejich opice jsou svetove proslule...

15. 06. 2013 - 10:43

alufi: Prohlášení strany Moravané k rozkladu centralizované ČR
v přímém přenosu

Ondřej Hýsek, místopředseda strany Moravané, Brno, 15. 6. 2013

Strana Moravané opakovaně upozorňuje na to, že centralizovaný český stát, který soustředil všechnu moc do zkorumpovaného pražského centra, není v této podobě funkční. Jediné politické centrum v ČR vybavené veškerou výkonnou a zákonodárnou mocí odmítá předat část svých pravomocí do staletími prověřených historických zemí Čech, Moravy a Slezska, pouze vytvořilo systém loutkových krajských samospráv. Zároveň se odmítá podřizovat kontrole ze strany Evropské unie s poukazem na nikdy nespecifikované tzv. „národní zájmy“ – o čí zájmy se však jedná? Poslední šokující události, jejichž další vývoj je jen velmi těžké odhadnout, ukazují, že se jedná o partikulární zájmy prospěchářů hrajících si na politiky evropského formátu, neschopných však řídit ani vlastní kancelář. Pokud opravdu nevolená šéfka premiérova kabinetu úkoluje tajné služby, v bytech prominentů se „válí“ stamilióny korun v hotovosti a desítky kilogramů zlata, jsou prohnilé samotné kořeny naší demokracie. Vyzýváme proto premiéra ČR k okamžité demisi nejen z mravních důvodů. Voláme po seberozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, úřednické překlenovací vládě a okamžitých předčasných volbách, po nichž by nově vzešlé zastupitelstvo mělo okamžitě zrušit 14 nefunkčních a drahých krajů, zavést spolkové země Čechy, Moravu-Slezsko a Prahu a přenést na ně značnou část centrálních kompetencí, jejichž řádného naplňování a spravování v zájmu občanů našeho státu nebylo pražské centrum minimálně v letech 1948-2013 evidentně schopno.

(z Hlasu Moravy, internetového časopisu politické strany Moravané)

15. 06. 2013 - 20:54

alufi: Moravský "Rolls Royce" a významná moravská rodina Wichterleů

Víte, že ... osobním vozům prostějovské automobilky Wikov se ve své době říkalo moravský "Rolls Royce" ? Že to byla velká, prostorná, luxusní osobní auta vědí lidé z Moravy, především z okolí Prostějova, kde se vyráběla, ještě i dnes. Ale už jen znalci a ti, co se o tyto věci hlouběji zajímají vědí, že tyto vozy byly unikátní i technicky. Jako první auta na světě měla volnoběžku a synchronizaci, ale také například centrální mazání podvozku. Tato auta se však pro ztrátovost musela v roce 1936 přestat vyrábět, svět procházel hospodářskou krizí a zelenou měla v budoucnu dostat pásová výroba menších "lidových" vozů.

Morava má mnoho osobností světového významu. Snad každému z nás se vybaví náš nejslavnější rodák, který se také k tomu, že je Moravan, vždy nepřehlédnutelně hlásil, Jan Ámos Komenský. Ale ve spojitosti s firmou Wikov narazíme na celou rodinu, nebo chcete-li celý moravský rod významných osobností. Jedná se o nositele jména Wichterle, spjatých s moravským Prostějovem.

Již František Wichterle, narozený 23.9.1840 byl významným prostějovským podnikatelem, zakladatelem firmy První prostějovská továrna na hospodářské stroje. Zemřel zbytečně brzy, na otravu, v roce 1891. Za jeho synů, Lamberta a Karla došlo ke sloučení s firmou F. a J. Kovařík a vznikem firmy Wikov, která se zabývala výrobou zemědělských strojů a kusovou výrobou luxusních osobních automobilů.

Spolumajitel firmy Wikov, Karel Wichterle, se oženil s Pravoslavou Podivínskou u které podle jména hádám také na moravský původ. Měli spolu tři děti, všechny velmi nadané. Hanu Wichterleovou, která se stala významnou sochařkou, žila několik let také v Paříži a dodnes je o její dílo zájem. V současné době část jejího díla vystavuje Galerie výtvarného umění Hodonín. Dále měli všestranně nadaného syna Jana a nejmladšího syna Ottu.

Otto Wichterle se později stal vědcem světového formátu. Jeho tituly by zabraly celý řádek, ale stačí když zmíním jeho dva vynálezy - objev měkkých kontaktních čoček a objev umělého polyamidového vlákna, silonu. Otto Wichterle pracoval a žil v Brně a později i v Praze. Na rodnou Moravu, kde prožil většinu svého produktivního života ho to však stále táhlo. Zemřel v obci Stražisko, která je v okrese Prostějov, ve svých nedožitých 85 letech.

Dalo by se říct, že v rodinné tradici pokračuje vnuk Otty Wichterleho, Martin. Je dnes majitelem významné firmy, která obnovila značku Wikov a vyrábí průmyslové převodovky na úrovni světové špičky, především pro větrné elektrárny, ale nejen. Také vlastní Vrbatovu boudu v Krkonoších. Pokud mohu soudit na základě jeho vyjádření, která jsem četla, moravské kořeny již příliš necítí, což nám, Moravanům, je samozřejmě líto.

Ale na druhé straně, vzhledem k postavení, v jakém se Morava od zrušení zemského zřízení komunisty v období totality v roce 1948, s účinností k 1.1.1949 nachází, a vzhledem k tomu, že dodnes nedošlo k právnímu narovnání stavu chápeme, že Morava neskýtá potřebné možnosti. Naše vlast Morava je a zřejmě ještě nějakou dobu bude, především exploatovanou zemí. Ať jde o zdroje jakéhokoli druhu, včetně lidských.

15. 06. 2013 - 20:59

alufi: Moravská národní obec má můj trvalý obdiv za obětavost a vytrvalost se kterou se propagaci vyvěšování moravských vlajek, vždy alespoň k výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje, věnuje. Nepřehlédnutelný úspěch této dlouhodobé akce je víc než zasloužený.

20. 06. 2013 - 01:19

alufi: Moravské vlastenectví
TŘEŠTICE, okres Jihlava, Vysočina, západní Morava
"Nemáme sice vinné sklepy, jenom sklepy na brambory, ale jsme taky na Moravě!“ Těmito krásnými slovy se vyjádřil pan starosta Martin Kodys k účasti své obce na iniciativě za vyvěšování moravské vlajky na radnicích u příležitosti státního svátku 5. července - oslav příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Letos se jedná o 1150. výročí. Připomeňme si, že sv. Cyril a Metoděj jsou nejen patrony Moravy, ale byli prohlášeni i za spolupatrony Evropy! Letos vyvěsí moravskou vlajku více než 600 obcí na Moravě. Moravské vlajky při této příležitosti jsou však vyvěšovány jednotlivě i v jiných státech Evropy a dokonce i světadílech, například v USA.

24. 06. 2013 - 17:33

alufi: Inscenace Cyril a Metoděj aneb Dobrodružství písma je uváděna Městským divadlem Brno jako světová premiéra k 1150. výročí příchodu CM mise na Moravu. Z toho můžeme mít my, na Moravě, samozřejmě radost. Ale další uváděná charakteristika představení , jak víme ze zkušenosti, už pokulhává. Píše se v ní: "Osud soluňských věrozvěstů a jejich velkomoravská mise tvoří jeden ze zakladatelských příběhů českého národa a podstatný prvek jeho identity." K tomu můžeme říct je to, že tento zakladatelský příběh byl sice použit při zdůvodňování vyčlenění zemí z RU monarchie jako potřebný argument předložený tehdy mocnostem, aby měly na základě čeho posvětit následný vznik Československa. Ale následně až do dnešní doby byl význam všeho "moravského" uměle potlačován a naopak význam všeho "českého" zdůrazňován. Takže třeba oficiální dějepis je předkládán ve školách tak, že Velkomoravská říše sice byla, ale je to něco velmi vzdáleného a od následného vývoje státnosti odtrženého. A že vše vlastně "doopravdy" začalo až s Přemyslovci a na mýty, možná už původně úmyslně překroucenými, se dává větší důraz, než na historickou pravdu o tom, že naše státnost stojí a vždy stála na starobylých pevných moravských základech, bez nichž by nikdy nevznikla.

26. 06. 2013 - 21:35

alufi: Víte, že to byl Moravan, kdo vyjednal vestfálský mír ?
Vestfálský mír ukončil krutou třicetiletou válku. Válku, která zanechala hluboké rány ve společnosti, ze kterých se ještě dlouhá léta nemohla vzpamatovat.

Podle mnohých znamenal vestfálský mír zásadní přelom ve vývoji mezinárodních vztahů. Vyjednal a podepsal jej moravský šlechtic, Jan Maxmilián hrabě Lamberg, diplomat ve službách tří habsburských císařů.
(materiál převzat z Naša Morava f)

27. 06. 2013 - 09:49

b.: Už vyše 700...