Článek Moravané, máme být na co hrdí!

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Moravané, máme být na co hrdí!

08. 05. 2013 - 16:34

libor Šváb: Naprostý souhlas, a jestli to autorovi nevadí, dal jsem tento odkaz na FB na stránky MIK-Moravská Informační Kancelář.

08. 05. 2013 - 18:09

alufi: Autorce jde o to, jako asi všem moravským vlastencům, aby se lidé na Moravě konečně probudili. Takže to jen vítám a zdravím.

14. 05. 2013 - 19:43

alufi: Na Moravě na efektivitu a funkčnost zemského zřízení nezapomínají
V tiskovině Úspěch pro Brno, Blansko a Boskovice, březen 2013, v článku o fotogalerii prezidentů ve sklenářství Dalibora Žabky v Blansku, v souvislosti se zmínkou o zemských prezidentech bylo uvedeno:
Mnozí lidé se domnívají, že by bylo snazší, kdyby při snižování počtu krajů v republice, které bude asi nutné kvůli úsporám, měla Morava nikoliv 5 zastupitelstev, ale jen jedno a také jednoho hejtmana, jak tomu bylo kdysi.
/z příspěvku Vladimíra Novotného v MIK - Moravská informační kancelář facebook/

16. 05. 2013 - 15:48

alufi: /Honza Vichr Lidé cz/
Sport
Fotbal na Moravě končí. http://jdem.cz/23bv7 Baník nebude mít hřiště, na stadionu Zbrojovky rostou už 20 let stromy. Takže ten český lvíček na logu FAČR je autentický, jenom Praha má 6 ligových mužstev a na celé Moravě jsou jen tři a bez Baníku budou dvě. To ukazuje, kde jsou peníze, jenom Slavia Praha má evidovaný majetek v hodnotě 1,6 miliardy a Zbrojovka hraje na druholigovém trávníku.

20. 05. 2013 - 18:35

standa: Pravdivá slova. Díky a jen tak dál.

---
priroda.svetu.cz

20. 05. 2013 - 19:49

alufi: /převzato/
Dnes si připomínáme 45 let od založení Společnosti pro Moravu a Slezsko, která byla vůdčí silou myšlenky obnovy moravské samosprávy od konce 60. až do začátku 90. let. Krátká reportáž proběhla v dnešním ranním pořadu ČRo 2.
minuta 03:40 - 07:00
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2890809

21. 05. 2013 - 15:50

alufi: /Petře, tady jsem si dovolila použít Váš někdejší nápad, tak snad to nevadí, byl totiž skutečně vtipný, výrazný a tak i dobře zapamatovatelný. Zdravím/
Kam vlastně přišli věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj ?
/Kde kdo se při chystaných kulatých cyrilometodějských oslavách vyhýbá slovu Morava jak může. Prý sv. Cyril a Metoděj přišli ke "slovanským národům". Já říkám, že to nemuseli nikam chodit, slované přece žili i v jejich rodném městě, Soluni, tak mohli klidně zůstat doma./

Je Morava sprosté slovo?
Slovanské město Bratislava, slovanské město Praha, slovanské město Varšava, Moskva atd. Tak bychom mohli pokračovat. Že se jedná o hlavní města států a že je to zvláštně vyjádřeno? Určitě, docela stejně hloupě, jako slovanské hradiště Mikulčice. Když přece každý ví, že je to moravské hradiště Mikulčice. A že se snad dokonce jmenovalo Morava a možná bylo svého času centrem moravského státu. Morava je stále sprosté slovo? A proto se mu všichni tak vyhýbají? A vše co je od tohoto slova odvozeno, také? Stále se využívá toho, že Morava, díky komunistům za totalitního režimu ztratila zemský status a nemá zastupitelský orgán, který by ji hájil. Zřejmě se někteří cítí nadřazení nad touto prastarou kulturní zemí a jakoby jejím přehlížením sami nějak "vyrostli". Připomeňme si, že Morava je země, která dala slovanům písmo, které je dodnes používané v odvozených formách stovkami milionů lidí na světě a také vzdělanost. A to slovanským národům od Evropy až po Asii. A že byly Mikulčice skutečně slovanské? Ale to je i Bratislava, Praha, Varšava, Moskva atd. ...., že?

25. 05. 2013 - 17:15

moravský radikál: Alufi, samozrejme ze neva Me ten nadpis prisel trochu znamy ale uz jsem zapomel ze jsem to psal..ikdyz myslim, ze ten muj text byl stejne k necemu jinemu, tak jste si pujcila jen ten nadpis/frazi, na to patent nemam Ale jinak su rad ze se moje psani obcas libi, samozrejme!

30. 05. 2013 - 09:06

dalšímoravák: Poněkud mimo téma článku zpráva ze Slovenska:

Slovensko se možná vrátí k tradici třech krajů. Premiér Fico začal mluvit o potřebě reformy současného stavu, který lidé nepřijaliSlovensko se možná vrátí k tradici třech krajů. Premiér Fico začal mluvit o potřebě reformy současného stavu, který lidé nepřijali.

Slovensko pravděpodobně změní územně-správní členění země. Předseda vlády Robert Fico (Směr) dnes v Nitře na sněmu Sdružení měst a obcí řekl, že po příštích volbách by bylo účelné otevřít diskusi o novém a vhodnějším systému. Se současným stavem vyšších územně-správních celků se prý hlavně nesžili slovenští občané. Fico uvedl představu existence jednoho celku na východním Slovensku, dalšího ve středním Slovensku a třetím by byl západoslovenský samosprávný kraj, jehož součástí by byla i Bratislava a patřila by do něj i města Senec, Pezinok a Malacky. O třech „krajích“ na sněmu mluvil i prezident Ivan Gašparovič, ten ovšem uvedl jako možný model tři plus jedna (Bratislava). Současné členění Slovenska se po vzniku samostatného státu fakticky snažilo vyhnout koncentraci maďarské menšiny do jednoho správního celku. V současnosti existuje osm samosprávných krajů, jimiž jsou Bratislavský, Košický, Nitranský, Prešovský, Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Banskobystrický.Slovensko pravděpodobně změní územně-správní členění země. Předseda vlády Robert Fico (Směr) dnes v Nitře na sněmu Sdružení měst a obcí řekl, že po příštích volbách by bylo účelné otevřít diskusi o novém a vhodnějším systému. Se současným stavem vyšších územně-správních celků se prý hlavně nesžili slovenští občané. Fico uvedl představu existence jednoho celku na východním Slovensku, dalšího ve středním Slovensku a třetím by byl západoslovenský samosprávný kraj, jehož součástí by byla i Bratislava a patřila by do něj i města Senec, Pezinok a Malacky. O třech „krajích“ na sněmu mluvil i prezident Ivan Gašparovič, ten ovšem uvedl jako možný model tři plus jedna (Bratislava). Současné členění Slovenska se po vzniku samostatného státu fakticky snažilo vyhnout koncentraci maďarské menšiny do jednoho správního celku. V současnosti existuje osm samosprávných krajů, jimiž jsou Bratislavský, Košický, Nitranský, Prešovský, Žilinský, Trenčínský, Trnavský a Banskobystrický.
(http://www.vasevec.cz/slovensko-se-mozna-vrati-k-tradici-trech-kraju-premier-f ico-zacal-mluvit-o-potrebe-reformy-soucasneh)

P.S. Slováci kvůli Maďarům, Češi kvůli Moravanům.

01. 06. 2013 - 11:22

tralaláček: Chtěl bych se zeptat, máte nějaký relevantní zdroj k tomu, co napsala Alufi? Neberte to ofenzivně.

03. 06. 2013 - 12:09

b.: "...Současné členění Slovenska se po vzniku samostatného státu fakticky snažilo vyhnout koncentraci maďarské menšiny do jednoho správního celku..."

Uveďme to na správnu mieru.

Vo väčšej koncentrácii žijú maďari na západe a na východe Slovenska, pričom nejde o súvislé územie. A ani v samotnom Uhorsku neboli tieto územia organizované do jediného celku. Na západe Slovenska bolo územie podunajska vertikálne členené do uhorských žúp: Ostrihomská (Štúrovo), Komárňanská (Komárno) a Bratislavská (Dunajská Streda), pričom do tohoto územia zasahovala ešte aj malá časť Mošonskej a Rábskej župy. Rovnaká situácia bola aj na východe Slovenska - vertikálne členenie medzi Abovsko-Turniansku a Zemplínsku župu ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Map_Slovakia_comitates_1918.gif ).
Kým na západe Slovenska sa vertikálne členenie do krajov zachovalo, na východe bolo naopak použité horizontálne členenie - novovytvorený Košický kraj teda práve naopak skoncentroval maďarskú menšinu ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Kraje_Slovenska.svg ).

P.S. Takže nie "...Slováci kvůli Maďarům, Češi kvůli Moravanům...". Ale sa spýtajme:
- či územie Moravského Slovenska dnes v ČR tvorí jeden správny celok,
- prečo sa benešove dekréty aplikovali na Slovensku tak, že československý štát okrem iného financoval maďarom dve maďarské divadlá - jedno na východnom Slovensku (Košice) a druhé na západnom (Komárno),
- prečo boli uhorské župy takto rozdelené, kým západná hranica 1.ČSR zahrnula až 3,5 mil. nemcov?