Článek Moravska Orlica, svisle.

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Moravska Orlica, svisle.

01. 05. 2013 - 22:35

alufi: Asi nemám potřebné znalosti o vlajkách obecně. Není to v případě svislé 'vlajky' vlastně prapor? Uvítala bych vysvětlení kohokoli, kdo je v problematice 'doma'. Ale jinak nechci v žádném případě dát popud k jakékoli diskuzi o moravské vlajce. Prohlášení Moravského kulatého stolu na moravskou vlajku uznávám a ctím.

03. 05. 2013 - 15:13

alufi: Jak je na tom ČR se svobodou projevu v médiích?
Podle Reportérů bez hranic, kteří podrobili průzkumu 179 států jsou na tom nejlépe Finsko, Nizozemsko, Norsko. Nejhůře Sýrie a několik dalších států z této oblasti. Česká republika si proti loňsku, kdy byla na podle uvedené instituce na 14. místě, si mírně pohoršila a je letos na místě 16. Určitě renomé ČR zhoršuje i to, že média, až na pár výjimek, vůbec neinformují o letitých a zatím ignorovaných snahách Moravanů o navrácení zemského zřízení Moravě, zrušeného komunistickým režimem k 1.1.48. Že neinformují o snahách o návrat samosprávy, kterou měla Morava po tisíciletí! (O umístění ČR v průzkumu informovaly 3.5.2013 Zprávy rádia Čas.)

03. 05. 2013 - 20:01

alufi: Jak to bylo?
http://ustecky.denik.cz/z-regionu/odehraly-se-stare-povesti-ceske-na-morave-20130204.html

09. 05. 2013 - 13:58

wikipedia: Rozdíl mezi vlajkou a praporemAčkoli laická veřejnost mezi pojmy prapor a vlajka nijak nerozlišuje, u symbolů státních a jiných podobně významných je třeba prapor a vlajku rozlišovat. Pro vlajku je charakteristická vodorovná poloha a upevnění k vlajkové tyči či stožáru pomocí lanka, prapor je k žerdi přichycen napevno. Prapor nemá oproti vlajce předepsaný poměr stran a používá se ve vodorovné, šikmé i svislé poloze. Prapory (řidčeji vlajky) existující pouze v jediném exempláři, například jako symbol konkrétní vojenské jednotky či cechu, se někdy označují slovem zástava.

Laická veřejnost mezi praporem a vlajkou samozřejmě nerozlišuje. V literární a filmové tvorbě dokonce někdy převládá užívání slova vlajka. Např. románový klub Rychlé šípy má svou vlajku, která je formálně vzato spíše praporem.[1][2]

11. 05. 2013 - 10:03

dalšímoravák: Rozdíl mezi vlajkou a praporem spočívá jedině ve způsobu zavěšení látkového symbolu. Na jeho obrazový obsah to však nemá vliv, z hlediska barev a kompozice jsou vlajka a prapor totožné, takže v případě téhož obrazového obsahu není vůbec nutné mezi vlajkou a praporem rozlišovat. Některé jazyky ostatně mezi oběma způsoby zavěšování v terminologii nerozlišují.

10. 05. 2013 - 11:51

b.: >> alufi

Alois Jirásek nebol jediný Čech, ktorý si vypožičiaval (Božena Němcová na Slovensku).

Franský kupec určite dobre poznal význam obchodnej cesty v povodí Dunaja a aj profit vyplývajúci z jej ovládnutia. Bolo v jeho záujme sídliť na Morave, nie v Čechách.

Zato Ľudovít Nemec asi nemohol kľudne plávať až ku sútoku Moravy a Dunaja. Dunaj v tej dobe musel byť prirodzenou a ťažko zdolateľnou južnou hranicou Moravy. Inak by Morava nemala šancu ubrániť takú rozsiahlu južnú hranicu, bez výrazných prírodných prekážok, akú má v súčasnosti, pred rozsiahlou franskou inváziou.

Problém druhého hradu v blízkosti Devína - stačí sa pozrieť na mapu a nebyť pritom obmedzený súčasnými hranicami. V tesnej blízkosti sútoku Moravy a Dunaja - ovšem na druhom brehu Dzunaja - sa pri obci Heinburg nachádza výrazný kopec (na dohľad od Devína).

22. 05. 2013 - 16:56

alufi: Děkuji přispěvateli b.: za komentář.