Článek Vlajka Moravy: jaka je ta spravna?

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Vlajka Moravy: jaka je ta spravna?

15. 03. 2013 - 22:09

alufi: Zítra, tj. v sobotu 16. března v 10 hodn, bude v Brně, na Masarykové ulici, v kostele sv. Máří Magdaleny moravská mša. Vlajky a moravské symboly vítány.

16. 03. 2013 - 10:59

alufi: Moravská mša se nekonala. Údajně proto, že to církev nepovolila. My, co jezdíme pravidelně na hlavní mši na Velehradě, vždy k výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, nejsme tak překvapeni. Mši tam často celebruje přimas český, hovoří se tam o českém palladiu, ačkoliv máme na Moravě vlastní - moravské. To, že věrozvěsti přišli na Moravu zpravidla téměř nezazní, můžeme to slyšet jen od zástupce Vatikánu, nebo zástupce slovenské katolické církve. Církev nejen, že akceptuje silně centralistickou politiku ČR, ale jde dále a chová se ke státu až podbízivě. V rozporu s Kristovými slovy "Tvoje řeč budiž ano ano a ne ne.". Tedy mluv jasně, mluv pravdu. A to navzdory tomu, že nejvíce věřících má katolická církev (a nejen ona) právě na Moravě?!.

16. 03. 2013 - 15:03

moravský radikál: Diky za info, Alufi, hezky napsano, ale je to skoda, samozrejme. Cirkvi by uz melo dojit, ze stoji na spatne strane historie...budu zvedav, zda se jejich chovani zmeni se zmenou vlady, pocitam ze ne, protoze i ta pristi vlada bude velmi pravdepodobne silne anti-moravska a to je asi to hlavni, ze?

16. 03. 2013 - 17:21

petr moravian: Ano i já souhlasím, že moravští katoličtí představitelé se podbízí centrální moci. Chci věřit, že je to jen kvůli církevním restitucím. Ale také jsem zaznamenal, že mši na Velehradě sloužil český arcibiskup a mši ve Staré Boleslavi za sv. Václava sloužil moravský arcibiskup. Jen by mě zajímalo čí to byl nápad. Alufi, prosím o informaci co je považováno za moravské palladium? děkuju

19. 03. 2013 - 00:14

alufi: Mgr. Jiří Mihola, Brno, červenec 2004, MU Brno
Poutní tradice na Moravě /odstavec - úryvek z práce/
Mariánský kult se ve středověku na Moravě rychle rozvíjel, avšak k jeho kulminaci došlo zejména v barokní době. Poutě k Matce Boží jsou napříč moravskými dějinami základním pilířem poutní tradice a lidové zbožnosti. Vedle vzácných mariánských sošek, jejichž původ sahá různě hluboko do středověku a jež se později staly hlavní součástí barokních svatyň, hrály také již ve středověku mimořádně důležitou roli milostné obrazy, mezi nimiž vévodí palladium Moravy - černá Madona byzantského původu, darovaná císařem Karlem IV. (předtím získal vztah k moravské zemi jako markrabě), brněnskému chrámu Augustiniánů sv. Tomáše a panny Marie.
/Nechtěla jsem napsat pouze, že původní moravské palladium je dnes převážně nazýváno palladiem brněnským, protože by to mohlo působit jako matoucí informace. Proto jsem opsala část textu z práce J. Miholy. Osobně jsem přesvědčena, že dnes se úmyslně vyzdvihuje název brněnské palladium, namísto původního názvu palladium moravské. V době ohrožení Brna bylo toto moravské palladium nošeno brněnskými obyvateli po městě v procesí a ohrožení bylo zažehnáno. To byl zřejmě důvod, proč se později začalo hovořit i o palladiu brněnském. Proč se toto označení používá dnes tak často, je myslím zřejmé. Hodí se centralistické protimoravské politice ČR. Jedno ze starších označení moravského palladia je také Gemma Moraviae. Tedy Perla Moravy. O Brně ani slovo. I to o něčem svědčí. Zřejmě jsem tím zodpověděla vaši otázku, ale nepotěšila jsem vás. Ani já z toho nemám radost, je to další věc, kde je snaha, abychom zapomněli na další artefakt dosvědčující samostatnost a význam Moravy, Moravy země. Jinak původní obraz je nyní zřejmě v chrámu na Starém Brně a "U Tomáška" je jeho kopie./

21. 03. 2013 - 19:20

petr moravian: Děkuju za informaci.

06. 04. 2013 - 22:08

jura m.: Nové informační web o moravské vlajce: http://www.vlajka.moravy.eu/
Doporučuju, jsou tam fakta z minulosti i současnosti!