Článek Přímá volba prezidenta ČR a machinace kolem ní

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Přímá volba prezidenta ČR a machinace kolem ní

26. 12. 2012 - 18:38

alufi: Jak jsou vybírání kandidáti na prezidenta ČR? Podle mě podivně a účelově. Zcela jistě to platí například o odmítnutí kandidatury Tomio Okamury. Jinak je zajímavé, jak se někteří z kandidátů, ať už "připustěných" či odmítnutých, vyjádřili na dotaz na jejich stanovisko k obnovení zemského zřízení, tedy k návrácení práv Moravě. Většinou neodpověděli vůbec, nebo přislíbili odpověď později. Zeman odpověděl, že je Čech rodu moravského. A podle mě také liška podšitá. Dlouhý odpověděl obšírně, je vidět, že se otázkou skutečně zaobíral. Na skutečnost uvedenou v dotazu, že se porevoluční federální parlament usnesl na tom, že zrušení zemského zřízení byl akt nespravedlivý, poplatný totalitě a je potřeba sjednat nápravu zareagoval tak, že je to už dávno. Po tzv. sametové revoluci nám, Moravanům tvrdili, že je to obnova zemského zřízení hotová věc, že se my, Moravané, vlamujeme do otevřených dveří. Že máme počkat, že teď jsou na programu důležitější věci k řešení. Pane Dlouhý, který jste byl tehdy také mezi těmi, co Moravanům mazali med kolem huby, do kdy tedy myslíte, že mají Moravané čekat? Když nezazní konkrétní datum je to vždy podle hesla - slibem nezarmoutíš. Co odpověděli ještě další kandidáti, pokud vůbec odpověděli - většinou ne, nebo slíbili odpověď až dodatečně si už nevzpomínám. Byly to neslané nemastné kecy, které žádnému Moravákovi za zapamatování nestojí.

26. 12. 2012 - 19:03

alufi: Často jsem si lámala hlavu tím, proč vlastně nebyly komunisty ukradené práva Moravě po sametové revoluci vráceny. Samozřejmě vím o mnoha důvodech. Například mnohokrát skutky vyjádřená touha Čechů dostat Moravu co nejvíce do své moci, když o to opakovaně žádala pražská dvorská kancelář. Ale nezdařilo se. Morava si svá tisíciletá práva uhájila ve větší či menší míře až do konce roku 1948. Ač je účelově rozšiřován omyl, že Morava byla součástí Českého království, není to pravda. Byla pouze sousední zemí, plnoprávnou, jednou ze zemí Koruny české, tedy měla s Českým královstvím společného panovníka. Také název "české země" je účelovou a nesprávnou odvozeninou buď od názvu soustátí Země koruny české, nebo od označení pro země česky mluvící. Ovšem, k tomu je důležité přimopenout, že Moravané většinou v minulosti říkali své řeči moravština. Masaryk, kterého dnes mnozí vyzdvihují vždy používal název tzv. české země. Protože věděl, že česká zem je pouze jedna a to Čechy!
Ale vrátím se ke své původní myšlence. Proč, ač po revoluci bylo i v OF mnoho skutečně demokraticky smýšlejících lidí - i když i tehdy i mnoho nepoctivců a vychytrálků - bohužel, nedošlo k navrácení zemských práv Moravě. A jeden další, a možná skutečně ten hlavní důvod mě napadl až nedávno. Z historie už i středověké, ale i z té novější víme, že po každém převratu se zpravidla krade a hodně. Po komunistickém převratu v roce 48 se toho rozkradlo tolik, že se musela být nová měna. Tvrdá a krutá. Po sametové revoluci vznikla silná pravicová skupina, která naléhala na Václava Klause, aby se začalo privatizovat. Ten z toho měl zpočátku strach, sám nebyl autorem později spuštěné privatizace, za které se toho tolik - velmi často zbytečně - zničilo, rozkradlo - česky vytunelovalo, a prodalo často cizí konkurenci, kvůli které se pak další naše firmy dostávaly do velkých problémů. Proto nemohlo být Moravě navráceno její zemské zřízení, její tisícileté právo. Z velkého se lépe krade a lépe se to schová. To byl zřejmě ten pravý důvod.

26. 12. 2012 - 19:58

moravský radikál: Rad Vas vidim zpet, Alufi, a doufam ze uz to tu s komenty funguje jak ma! S tim duvodem proc nebyly Morave, ci Moravskoslezske zemi, navraceny jeji prava mate asi pravdu. A ja o panu Okamurovi (nebo jak ho sklonovat) uvazoval jen tak vlazne ale ano, byl to jediny kandidat ktery o Morave mluvil. A evidetne i to mluveni a slibovani je uz moc, pokud se jedna o Moravu. Jinak se slibuje vsechno-vsem. A mozna mel v tech svych podpisech bordel ale ta metodika rozhodovani kde je "in" a kdo "out" samozrejme smrdi. Ale prekvapit nas to asi nemelo, co?
Takze vyber nakonec bude mezi Zemanem a Fisherem. Obou je Morava u vite-kde a se Zemanem bude akorat tak svetova ostuda...no alepson to ale nebude velka zmena oproti tomu soucasnemu klaunovi...
No ani kvuli jednomu z nich - nebo tomu zbytku - si 2 nebo 3 vylety na Kunzulat v New Yorku neplanuju, ikdyz to nemame daleko.
Tak zatim,
spravce Blogu

27. 12. 2012 - 10:04

alufi: Zeman býval mezi občany ČR velmi oblíbený pro svůj humor. Ale méně již mezi svými kolegy a spolupracovníky, kde mu nepřišlo hloupé si svůj vtip brousit i na nich. To byl zřejmě důvod proč ho při volbě prezidenta i mnozí "vlastní" poslanci "zradili". Jistě si mnozí z nich uvědomovali, že by se podobně, jako slon v porcelánu, mohl chovat i jako prezident a tak byla volena menší ostuda pro ČR navenek, než větší. Zdravím.

27. 12. 2012 - 10:19

alufi: Šetřit, ať to stojí, co to stojí!
Dnes, tedy 27.12.2012 proběhla médii v ČR zpráva, že při rekonstrukci D1 mají být použita poddimenzovaná svodidla, která nedokáží udržet autobus, nebo kamion. Je to podivné, když například i u mnohých rychlostních silnic, tedy silnicích řádově na nižší úrovni, byla použita svodidla optimální. Snad se na základě zveřejnění této zprávy zadavatelé nebo projektanti ještě vzpamatují a takové hlouposti včas zabrání. Vždyť D1, propojující Prahu s bývalým hlavním městem Moravy, Brnem, je, jak jsem přesvědčena, nejvytíženější a nejdůležitější dálnicí u nás. Nedovedu si představit, že by si někdo chtěl vzít dobrovolně na svědomí tragickou dopravní nehodu autobusu ve kterém mohou třeba být i děti jedoucí například do školy v přírodě, nebo na hory ! A i když představa dětí, jako účastníků nehody, každého nejvíc dojímá, je škoda každého zbytečně zmařeného lidského života !

27. 12. 2012 - 15:27

alufi: Víte, že ...
nejstarší list vycházející v Brně v našem jazyce byla MORAVSKÁ ORLICE ? /na tuto informaci jsem narazila před chvílí zcela náhodou a ráda ji dávám dál/

28. 12. 2012 - 09:52

alufi: Doplnění - zprávu o svodidlech média v dalších zprávách doplnila - jedná se o nový, údajně modernější typ svodidel majících jiný tvar, která se chovají jinak než dosud používaná praxí osvědčená svodidla. Že neudrží kamion nebo autobus je prý zcela jisté. Je to názor znalce, využívajícího váhy své dobré pověsti, který veřejně, ještě včas, před použitím těchto nevhodných svodidel varuje.

28. 12. 2012 - 01:54

moravský radikál: Dik za info, Alufi!

30. 12. 2012 - 11:14

alufi: Znovu svodidla na D1 !
Když jsem dnes, tj. 30.12.2012 otevřela Seznam.cz, vykoukla na mně zpráva z Novinky.cz o svodidlech. Použít méně bezpečná,jak upřesňují Novinky, středová, svodidla pro 1. etapu rekonstrukce dálnice D1 se prý rozhodlo Ředitelství silnic a dálnic. Podle uznávaného odborníka na záchytné systémy Juráně tato svodidla neudrží těžší kamion či autobus. Co může následovat poté, co se takový kamion nebo plně obsazený autobus následně vyřítí proti jedoucímu proudu aut v protisměru patří do hororového filmu a ne do reality ve státě, o němž jeho představitelé prohlašují že je moderní evropský a demokratický !

01. 01. 2013 - 16:16

alufi: Svodidla - Ředitelství silnic a dálnic se brání, že věc je složitější. Podle posledních platných pravidel a nařízení ani nemůže jiná svodidla, než ta nevyhovující, použít. Domýšlím si, že zřejmě někdo vymyslel a vyrobil, nebo dovezl nevhodná svodidla, ale díky lobbistům (nebo úplatkům - a je v tom velký rozdíl?) jejich výhradní použití prosadil do závazných předpisů. Na kterém místě důležitosti jsou v ČR občané? A na kterém jejich bezpečnost?

28. 12. 2012 - 02:40

alufi: Rádio Jerevan ?
Nevím, jestli mladší lidé u nás vědí co to byly vtipy o rádiu Jerevan. Vlastně toto rádio za totality u nás bylo jakýmsi krycím jménem pro sovětskou propagandu jako takovou. (Rádio Jerevan ovšem skutečně existovalo a vlastně s tím nemělo nic společného - personifikace byla dílem náhody). Vtipy byly založeny na tom, že rádio Jerevan ohlásilo zprávu a potom ji postupně uvádělo na pravou míru a nakonec z toho vyšlo, že vlastně to všechno bylo úplně jinak.
Na vtipy o rádiu Jerevan jsem si vzpomněla, když jsem slyšela reportáž o vizovickém pečivu. Jistě ho znáte, jsou to velmi pěkné lidové figurky z nudlového těsta, které se upečou a mohou zdobit vánoční stromeček, ale mohou být využity i jinak. Jsou lesklé a mají pěknou přirozenou barvu. Zpravidla se jedná o zobrazení zvířat domácích i divokých, se kterými se lidé na Valašsku běžně setkávali. Kromě těchto zobrazení se ještě zobrazovalo miminko, tedy malé děťátko a ... světe div se ... mořská panna.
Kde se najednou vzalo zobrazení mořské panny? A tak podle místních lidí prý jeden ctihodný historik brzy přispěchal s vysvětlením. Prý v jedné době v minulosti bylo České království (zřejmě mělo být správně země Koruny české) tak velké, že sahalo ze dvou stran až téměř k moři a tak se k nám přeneslo i zobrazení mořské panny.
Ale co čert nechtěl, našel se pamětník, který věděl kdy a jak se do vizovického pečiva zobrazování mořské panny skutečně dostalo. Valaško byl chudý kraj. Proto se na přelomu 19. a 20. století mnoho lidí z této chudé oblasti odstěhovalo do Spojených Států. Pokud je mi známo, většinou do Texasu. Jednou se stalo, že jeden z těchto Valachů, vlastně už Američan, přijel do rodné země před Vánoci na návštěvu. A když viděl jak se dělá vizovické pečivo, tak se mu to zalíbilo a chtěl, aby mu hospodyně udělala třeba mořskou pannu. Ale ta nevěděla jak mořská panna přesně vypadá. Chtěli ale hostu a příbuznému udělat radost a tak je napadlo, že mořské panny mívají vyobrazeny komedianti na poutích a tak se na jednu takovou pouť vydali a podle toho co tam viděli tu mořskou pannu jako další figurku vizovického pečiva udělali. A ono se to ujalo a dělá se to dodnes.
Historik by se, dle mého přesvědčení, měl vždy držet historických pramenů. Ale o českých historicích, a obávám se, že i o některých moravských - pokud píší o českých dějinách - to neplatí. Tady je možné si vybájit a vymyslet kde co. Ono se to očekává a bývá to i oceněno. Napsat pravdu o Moravě se naopak neočekává, ale pokud si to nějaký historik troufne, také to bývá oceněno - ale bohužel jinak.

28. 12. 2012 - 10:05

alufi: /zapomněla jsem uvést, že podle pana historika to bylo "Za Přemyslovců" - jak jinak, že?/. Jestli si někdo, kdo čte moje komenty myslí, že si snad nevážím českého národa, není tomu tak. Nejsem a nikdy nebudu šovinista. Ale úmyslné překrucování pravdy, kde je účelem udržení moci jedněch a potlačení práva jiných, se mě nelíbí.

28. 12. 2012 - 12:07

alufi: Šikmoocí Češi
Příslušníci vietnamské národnosti, která u nás žije už řadu desítek let, požádali v ČR, aby byli úředně uznáni za národnostní menšinu (dovozuji, že asi na základě sčítání lidu). Nebylo jim vyhověno. Bylo jim vysvětleno a doporučeno, že když jim nic nebrání, trvale dlouhodobě u nás žijí, mnozí se u nás už narodili, aby se hlásili k národnosti české. /z doslechu, ale z důvěryhodného zdroje/.
I z toho je vidět, jak je tvrdá centralistická politika našeho státu, oficiálně s jediným "státním" národem českým. A také jak mnoho práce nás, Moravany ještě čeká na cestě k dosažení spravedlnosti pro nás i naši rodnou zem - Moravu. Ještě dlouho budeme napravovat lehkomyslnost či malou obezřetnost našich předků v době historicky nedávné, kdy Moravané pomohli Čechům udržet rodný jazyk a byli za to po zásluze odměněni ztrátou svých tisíciletých práv.

30. 12. 2012 - 10:26

alufi: Potkala jsem před časem kamaráda, známého moravského vlastence a byl pěkně naštvaný na Juránka, jinak dříve poměrně oblíbeného politika. Prý prosazuje rušení lidových uměleckých škol na Moravě. Máme jich prý moc. Rozčiloval se, že lidé na Moravě mají být trestání za to, že jsou zpěvní, hudebně nadaní. Já samozřejmě jeho názor sdílím a dívám se na to i z jiné stránky. Příliš mnoho mladých lidí propadá skepsi a u některých to má osudové následky. Podporovat zájem mladých lidí o sport, hudbu, tanec, vědu, studium je zvlášť v dnešní době, kdy jim často společnost nemůže nabídnout uplatnění, velmi důležité.

16. 01. 2013 - 15:41

dalšímoravák: Zajímavá úvaha související volně s prezidentskou volbou a zároveň s Moravou ("Čechy Moravákům") vyšla dnes na Britských listech: http://www.blisty.cz/art/66978.html