Článek Vánoce na Moravě, s moravskou vlajkou!

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Vánoce na Moravě, s moravskou vlajkou!

30. 11. 2012 - 18:42

alufi: Ano, blíží se Vánoce - radostné, protože přivítáme narození Jezulátka, narození naděje. Nezapomínejme přitom otevřít svá srdce a peněženky a aspoň drobnými podarujme ty, kteří každou zimu prožívají nejhůř. Bezdomovce. Jak v pořadu Jak to vidí řekl před několika dny na ČRo2 sociolog Jan Keler, ne vždy se jedná o alkoholiky, které právě tento sklon přivedl k bezdomovectví. Často jsou to lidé nemocní, mnozí psychicky. Ale ani alkoholikem se člověk nestává proto, že chce. U bezdomovců se někdy také jedná o jedince, kteří ve starším věku ztratili svého partnera a na co stačily dva důchody, najednou jeden nestačí. A tak přišli napřed o partnera a potom i o střechu nad hlavou. Alespoň o Vánocích nesuďme jiné a dejte alespoň něco málo těm, kteří jsou méně šťastní, než my ostatní.

30. 11. 2012 - 19:02

alufi: /jako jindy i nyní mám pár poznámek mimo téma/
Když Kolumbus objevil USA
Zdá se vám to pitomost? Mně taky. Stejně jako když se tento týden v pořadu Jak to vidí na ČRo2, Ivan Hoffman, komentátor regionálních Deníků, vyjadřoval k zákazu používání náboženských symbolů ve veřejných budovách v některých státech EU. Poukazoval na novou minci, kterou navrhuje Slovensko, na které by měli být sv. Cyril a Metodej se svatozáří nad hlavou. Podle Ivana Hoffmana je svatozář nepatřičná, protože prý - když Cyril a Metoděj přícházeli na "Slovensko"!!!, tak nebyli ještě svatí. Co k tomu dodat - jednak, pokud se nepletu, Cyril se ještě jmenoval Konstantin, ale hlavně, Ivan Hoffman v tomto případě vidí třísku v oku druhého, ale ne břevno ve vlastním. Zatím ještě všichni víme, že Cyril a Metoděj přišli na Moravu. Že se rozkládala i na území dnešního slovenského státu také není žádným tajemstvím. A tím myslím, že to jistě není tajemstvím ani pro Ivana Hoffmana, stejně jako skutečnost, že Slovensko vzniklo oproti Moravě asi o tísíc let později.

30. 11. 2012 - 19:40

alufi: Náš vlak má zdase zpoždění !?
Když bylo v Sovětském svazu politické uvolnění po zveřejnění a oficiálním přiznání kultu osobnosti Stalina a částečném přiznání krutostí páchaných v tomto období na občanech Sovětského svazu, toto uvolnění dorazilo i k nám. Začalo tzv. Pražské jaro. Lidé začali doufat v "Socialismus s lidskou tváří". Ale bylo to už v době, když v Sovětském svazu se politické uvolnění začalo vytrácet nebo se v některých oblastech vytratilo docela a naopak nastávalo opětné upevňování politické linie, zadušení všech výhonků svobod, které se teprve nesměle ukazovaly. Československu tehdy ujel vlak.
Nyní se v Evropě berou za svá práva národy, nemající dosud dostatek svobody a ozývají se stále hlasitěji. Je to především ve státech, kde je majoritní "státní národ" a které jim svobodu dosud úspěšně odmítaly navrátit. Dnes však tyto utlačované národy slaví velké úspěchy a postupně se jim daří svoje práva úspěšně prosazovat. Jen drobný příklad za všechny. Například Skotové, jako výraz svébytnosti, mají dokonce vlastní Skotskou libru. Je sice k britské v kurzu 1 ku 1, ale jako viditelný výraz vůle ke svébytnosti to není zanedbatelné.
Ale Morava zatím spí. Po vzedmutí vůle jejích obyvatel v 90. letech, kdy hlasitě a důrazně vyjádřili svoji vůli po samosprávě své rodné země, své vlasti -Moravy, se obyvatelé Moravy chovají, až na pár světlých výjimek, zvláštně. I když ve všech statistikách vychází, jak je ztráta samosprávy pro Moravu hospodářsky zničující a tím následně pro životní úroveň každého jednotlivce na Moravě, jakoby to ani nechtěli slyšet a vnímat. Sdělovací prostředky působící v České republice se léta snažily dát moravským snahám nálepku nacionalismu a šovinismu - dle sociologie velmi účinná zbraň v manipulování lidského myšlení. Rozdělení Československa - za které v žádném případě nemohli Moravané!!!, těmto manipulátorům s veřejným míněním ještě napomohlo.
A tak se může stát, že v době, kdy se v Evropě osvobozují nestátní národy a daří se jim dobýt práv, donedávna nemyslitelných, nám Moravanům, zase může ujet vlak. Kdy se konečně probudíme a uvědomíme si komu toto nálepkování napomáhá k udržení a posílení moci a proč a kde je vlastně pravda a právo? A znovu si o ně ještě důrazněji než dříve řekneme?

30. 11. 2012 - 20:13

alufi: Na každém šprochu pravdy trochu ?!
Nemám toto rčení příliš ráda. Byly i kruté pomluvy, kterým uvěřili mnozí a nebylo na nich ani zbla pravdy.
Nedávno jsem slyšela zajímavý drb. Prý při dělení Československa na Českou republiku a Slovensko došlo k zajímavé a pro nás, Moravany, politováníhodné dohodě. Měla spočívat v tom, že Slovensko převezme státoprávní tradici Velké Moravy (Velká Morava je však základem státnosti i zemí Koruny české a potažmo tak i dnešní České republiky - jinak také Polska a Maďarska). Ze strany tehdejších představitelů ČR bylo prý naopak přislíbeno, že se těmto slovenským snahám nebudou nijak vyjadřovat a ke státoprávní tradici Velké Moravy se sami hlásit nebudou a vlastně ji tak Slovensku jaksi - přenechají.
Napřed jsme tendo drb jednoznačně zavrhla. Jsem předsvědčena, že tak, jak se Češi a Slováci chovají k Moravě, která bohužel od uchopení moci komunisty v roce 1948 nemá žádný zastupitelký sbor a tak se oficiálně nemůže bránit, by se chovali i bez takové dohody. Ale kdo ví ... Mnohé okolnosti nasvědčují tomu, že taková dohoda, byť ústní, uzavřena být mohla. Ale o tom zase příště. Čas letí a termínové věci, které musím udělat, nepočkají. Tak Moraváci - zatím všechny zdravím.

28. 12. 2012 - 13:13

alufi: Jedna věc, která mě přesvědčila, že taková dohoda uzavřena být mohla, byly pořady v českých médiích ke státnímu svátku 28. října, který je v kalendáři uveden jako Den vzniku československého státu. V médiích se však hovořilo výhradně o "české státnosti", která podle nich začínala s Přemyslovci. O starších, pevných základech moravské státnosti, bez které by ta česká nikdy nemohla existovat, ani slovo.
Spíše se pořady ubíraly naprosto opačným směrem - proti moravským snahám usilujícím o pravdu a spravedlnost pro Moravany a Moravu. Mluvil například kněz z broumovského kláštera, který si pochvaloval, jak při mši na Moravě věřící zpívali písně oslavující sv. Václava (patron Čech) a že dovodil z toho, že úsilí Moravanů nebude úspěšné. Že je svatováclavský kult dlouhodobě zvenčí podsouván i věřícím na Moravě není žádným tajemstvím a cíle této snahy jsou také do očí bijící. Našla jsem na jiném blogu k tomu jednoduchou básničku moravského vlastence.

Ve vší úctě, Svatý Václav - na Moravě je jen host.
Kdo ho Moravanům nutí, nemá v sobě poctivost.

Náš je Svatý Metoděj, s bratrem Svatým Cyrilem.

06. 04. 2013 - 22:05

jura m.: Nové informační web o moravské vlajce: http://www.vlajka.moravy.eu/