Článek Morava zpět na mapu Evropy!

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Morava zpět na mapu Evropy!

22. 07. 2012 - 00:43

gogo: Je třeba to vše na mapy vrátit, jak to opravdu má být, a ne jak se to pokouší karikovat např. shora uvedená ne příliš zdařilá malůvka. Na mapě "Rakouské země sudetské pro školy upravené Aloisem Studničkou v roce 1876 se uvádí národnosti česká, německá a polská (nakladatel Fr.A.Urbánek, kněhkupec pro pedadag.literaturu a učební pomůcky).

15. 08. 2012 - 20:30

alufi: Že v 19. století se postupně přestávaly uznávat zemské národy a byla "móda" dokonce "vědecká" uznávat národy pouze podle společného jazyka je známé. Tato "móda" sice možná zachránila Čechům a Moravanům společný jazyk, ale přinesla také mnoho zlého, nacionalistické tendence a následně války. Dnes se jazykové pojetí národa považuje za překonané, ale v našich sdělovacích prostředcích se o tom mnoho nemluví, protože se to do centralistické politiky ČR jaksi "nehodí". A malůvka, kterou kritizujete, možná namaloval kreslíř, který je teprve na počátku své tvůrčí dráhy, ale že je velmi vtipná jí nelze upřít.

17. 08. 2012 - 22:26

alufi: Oprava: V předchozím komentu jsem nesprávně použila spojení "nacionalistické tendence" správně patří "šovinistické tendence". Nacionalismus - národovectví, pocit, přesvědčení, že patřím k nějakému národu - není nic špatného! Šovinismus - přesvědčení, že můj národ je lepší než jiné a že mě (nás) to opravňuje k nadpráví nad těmito jinými národy, tedy popření rovnosti lidí, za kterou již bojovali komunardi ve fransouzské revoluci, to je to špatné, čeho je třeba se vyvarovat i když se někdy může zdát, že na tom "něco je". Není. Už jenom proto, že úloha národů v dějinách se mění.