Rozdily mezi Českou Republikou a Moravou ;-)

12. červen 2012 | 18.52 |

Že by změna tónu ve zpravodajství Veřejnoprávní Televize? A pomohl k tomu otevřený dopis Moravskoslezské akademie? A preference vládních stran musejí jít opravdu hodně dolů, když už chtějí schvalovat zákon, se kterým by většina obyvatel, nejen "České rep.", souhlasila ;-)

Moravskoslezská Akademie nedavno poslala e-mail České televizi kde si ztezuji na to to, ze "...ve vysílání...setrvává trend přehlížet geografické rozdělení České republiky na území Čech, Moravy a Slezska."
Nekteri z vas tento e-mail asi take dostali, na konci textu je jeho kopie. Shodou okolnosti v komentech pod predeslym clankem nekdo z Moravske Narodni Obce dal odkaz na to, jak:  "ČT v Událostech (v čase 4:06) ukázala historickou zemskou moravsko-českou hranici. Navíc bylo výslovně uvedeno v Česku a na Moravě :)" Videt & slyset to muzete zde:


http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/212411000100103/

Jak poznamenal Další Moravák z  http://dalsimoravak.bloguje.cz " Chudáci, už jsou z toho celí popletení :-)"

No to je asi tak, kdyz si nekdo dava nekolik dekad zalezet na tom, aby prejmenovali Českou Republiku na Čechy...drive nebo podzdeji v tom zacne byt zmatek...a fakt, ze se k moravske narodnosti (jejiz existence je zpochybnovana uz dele nez jen 2 dekady) zacne hlasit vice lidi jejich veci asi taky nepomuze ;-) Snad uz alespon nekomu dochazi, ze je na case tento boj vzdat...
Ale stejne by me zajimalo zdali je v tomto dopise od MSA nejake spojeni, jestli toto je  nejaky novy zacatek v novinarske praci nejen České televize...a pak by me zajimalo jak dlouho to vezme, nez se nekdo zepta "A co Slezsko?".
Tak nebo tak, ta statistika zminena ve zprave na ČT je celkem zajimava, neco co by me nenapdlo. A napad ma pan Gazdik z TOP 09 celkem dobry, skoda jen ze s jaks taks dobrymi napady tito klauni prijdou jen v momente kdy vidi, ze jejich stranicke preference jdou dolu...

Tak tady je ta kopie dopisu od MSA:

České televizi do roku 2012, místo blahopřání.

Vážení činitelé České televize!

Ve Vašem vysílání, zejména v publicistických pořadech, setrvává trend přehlížet geografické rozdělení České republiky na území Čech, Moravy a Slezska. Vaši hosté, komentátoři, redaktoři a moderátoři ? a to nejen v centrální pražské televizi ? používají pojmy ?Čechy? a ?český? ve významu místním pro pojmenování celého státu. Nehledě na to, že je to věcný nesmysl, který občany, neobývající českou kotlinu, mate a vzbuzuje v nich oprávněně pocit, že se jich příslušná věc netýká, vyvolává v nich nesprávné používání pojmu ?Čechy? oprávněně dojem, že jsou přezíráni. A jsou-li vůbec považováni za občany tohoto státu, tak až druhořadé.

Ať již jde ze strany Vaší a Vašich, převážně pražských, hostů o úmyslné přezírání třetiny území a obyvatelstva tohoto již dosti malého státu, nebo zakořeněný omyl obyvatel české kotliny, že mimo tuto nemůže existovat nikdo a nic, co by stálo za řeč, jde o přístup nebezpečný. Podobné arogantní postoje již se totiž spolupodílely na rozpadu Československé republiky. Naprosto zbytečně tím urážíte a rozčilujete obyvatele Moravy a Slezska, kteří jsou i podle ústavy spoluzakladateli tohoto státu a oprávněně si, mimo jiné, na tento přístup oficiálních medií stěžují.

Občas používaný argument, že ČT nemůže být zodpovědná za jednání svých hostů a dalších účinkujících, kteří nejsou jejími zaměstnanci, je irelevantní. V každém pořadu figuruje někdo (moderátor, režisér), jehož povinností je věcné chyby v projevech účinkujících opravit, nebo se za ně alespoň divákům omluvit, aby bylo zřejmé, že matení pojmů není záměrem České televize. Snaha bagatelizovat uvedený problém z výšin ?vyvolených? tvůrců české kultury je kontraproduktivní. Koneckonců my na Moravě a ve Slezsku jsme si je většinou nevyvolili a kulturu máme svoji, moravskou a slezskou. Takže někteří Vaši velikáni pro nás nejsou žádná autorita. To, že mluvíme česky často lépe, než Vy, nechť vás nemate.

Velmi bychom pro rok 2012 a další doporučovali, aby veřejnoprávní Česká televize kromě podstatného rozšíření regionální tvorby a regionálního vysílání zodpovědně odstranila shora kritizovaný nešvar. Je placena ze společenských prostředků, z peněz všech občanů České republiky. Jedna třetina zdrojů ČT pochází tedy od obyvatel ?neexistující? Moravy a Slezska, z toho od cca půlmilionu oficiálně se přihlásivších k moravské národnosti. Je pravděpodobné, že by tato třetina prostředků mohla České televizi dost chybět, až je přestaneme platit, protože nás ČT neuznává.

Ing. Zdeněk Tichý
člen MSA
www.moravskoslezskaakademie.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Rozdily mezi Českou Republikou a Moravou ;-) lovisa* 26. 09. 2012 - 10:54