Moravskoslezská akademie protestuje proti centrali

9. červen 2012 | 15.58 |

Moravskoslezská akademie pro vzdělání, vědu a umění (MSA) protestuje proti plíživé centralizaci státních úřadů a příspěvkových organizací pod záminkou "úsporných" a "protikorupčních" opatření.

Sice z cervna ale e-mailem me to prislo az tento tyden. Pokud chcete vedet vice o Moravskoslezské akademi pro vzdělání, vědu a umění, tak jejich web je zde: http://www.moravskoslezskaakademie.cz/ a rozhodne stoji za precteni!

Protestní prohlášení bylo projednáno a jednomyslně schváleno na schůzi Rady MSA v Brně dne 20.6.2011. Vypracoval člen Rady MSA Ing. Zdeněk Tichý.

Protestní prohlášení MSA proti další centralizaci.

Moravskoslezská akademie pro vzdělání, vědu a umění (MSA) protestuje proti plíživé centralizaci státních úřadů a příspěvkových organizací pod záminkou "úsporných" a "protikorupčních" opatření. Vláda spolu s vedoucími úředníky ministerstev nebývalým způsobem zasahuje do stabilizované územní struktury institucí, jako jsou například úřady práce, památkový ústav, ředitelství silnic a dálnic a státní příspěvkové kulturní organizace, s výsledkem vytváření územních poboček bez právní a ekonomické subjektivity. Přitom pod záminkou jakýchsi "úspor" zřizuje a posiluje jejich centrální ředitelství v Praze.
Jde o nebývalou vlnu centralizace veškerého rozhodování a financování do Prahy, se všemi negativními důsledky takových zpátečnických opatření, napodobujících centralismus komunistický a daleko překonávající centralismus habsburské monarchie. Nyní tak populární úsporná a protikorupční rétorika je často záminkou pro přesouvání lépe placených a společensky zajímavých míst do Prahy s cílem zajistit zajímavější funkce pro další a další pražské úředníky na úkor zaměstnanosti v regionech, a o direktivní kontrolu dalších finančních toků ve prospěch Prahy. Přitom přenesení právní a ekonomické subjektivity jmenovaných a podobných institucí na nová centrální pražská ředitelství znamená značné zvýšení korupčního potenciálu pražských úředníků, protože sumy prostředků pro korupci se centralizací podstatně zvyšují. Současně je nutno konstatovat, že z takto centralizovaných nákupů a zakázek budou mít z korupčních i objektivních důvodů prospěch především pražské firmy, čímž doje k dalšímu ožebračování podnikatelů v regionech. Objem obíhajících čistých i špinavých peněz v pražské ekonomice a její prosperita se tím opět zvýší na úkor regionálních center. A o to zřejmě navrhovatelům uvedených centralizačních opatření jde v první řadě.
MSA prohlašuje s veškerou zodpovědností, že takový trend je zcestný, zpátečnický, ekonomicky i politicky škodlivý a ve svých důsledcích žádné úspory nepřinese. Pokud se korupce týká, pouze zvýší již tak mimořádný pražský korupční potenciál, ochudí podnikatele v regionech o možnost poctivě získaných zakázek a připraví občany v regionech o možnosti rozhodování se znalostí věci. Takové jednání je v rozporu s cíli Evropské unie.

Doc. RNDr. Jindřich Klapka, CSc.
Předseda Moravskoslezské akademie pro vzdělání, vědu a umění.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře