Různé cesty vedou na Javořinu.

1. červenec 2012 | 01.48 |

Po čase opět něco od Slotrona – malé shrnutí posledních 4 ročníků "Setkání na Javořině" a několik jeho postřehů. Všecko napsáno celkem výstižně, řekl bych...

Slotron,jehoz promoravska videa muzete videt na jeho kanalu: http://www.youtube.com/user/slotron1
opet napsal neco exkluzivne pro tento muj blog. Jeho shrnuti poslednich 4 rocniku – tzn, poslednich 4 let kdy to nebylo jen "Setkani Cechu a Slovaku", je velmi zajimave diky tomu, ze on byl jeden z prvnich Moravanů kteri tam zacali otevrene chodit a davat najevo, ze na Javorine se nesetkavaji jen ty 2 zminene narody.
A jeho postrehy o moravskem hnuti a o tom poslednim setkani jsou tez dobre napsany. Tu je jeho text:

                       Různé cesty vedou na Javořinu

Že se na vrcholu Javořiny každoročně konají "Slavnosti bratrství Čechů a Slováků", to jistě pravidelní čtenáři tohoto blogu vědí. Vědí i to, že se zde, v posledních letech, objevují moravské vlajky. Dovolím si tedy přidat několik svých postřehů.

Rok 2008

Poprvé se na novodobých (řekněme od počátku 21. století) Slavnostech objevila moravská vlajka v roce 2008. I když jsem ji (většinou) nedržel já, měl jsem tu čest, být u toho. Tehdy jsem se totiž vydal na Javořinu společně se svým kamarádem, vysokoškolským studentem a členem MNO. Co se mne týče, tehdy jsem ještě nebyl členem žádné moravské organizace. Setkali jsme se tam ještě s jedním členem MNK. Kamarád s sebou vzal moravskou vlajku a já jsem se ujal role fotografa. Nutno zdůraznit, že se nejednalo o akci orgnizovanou MNO, ale o soukromou iniciativu.

Rok 2009

Náš výlet "Javořina 2008" byl úspěšný a již v následujícím roce inspiroval další lidi. Ponejvíce se jednalo o lidi, kteří se o Moravu zajímali hlouběji a tudíž vlastnili moravskou vlajku. Byli to např. členové MNO. Mezi nimi i lidé, kteří navštěvovali Slavnosti již dříve a bez vlajky.

Dále se nápad se zalíbil se i jedné politické straně zvané "Moravané". Tato politická strana to vzala celkem organizovaně – sraz na rozcestí v Hrabině a odtud pěšky na Javořinu. Přestože k účasti zvala nejen své členy, ale všechny moravské patrioty, zvolili tuto "stranickou cestu" jen 4 lidé (členové strany), ovšem každý měl vlajku. Celkem dorazilo na Javořinu s moravskými vlajkami 12 lidí; měli 6 vlajek. V počtu donesených vlajek "straníci" jasně skórovali. ; to platí nejen doslovně, ale i obrazně. Máš-li vlajku, znamená to, že si vážíš své země, nic víc, nic míň! Až budeme na Javořině potkávat množství lidí s vlajkou, kteří nám budou odpovídat: "ani ze strany, ani z obce, ani z kongresu, ale z Moravy", pak budeme vědět, že se věci hnuly správným směrem.

Rok 2010

Nevydařilo se počasí a byl zrušen hlavní program. To se výrazně projevilo na počtu účastníků. Nicméně fungovaly stánky a lidí zde bylo poměrně hodně. Počet vlajek stoupl na přibližně 10. Moravské vlajky byly nepřehlédnutelné.

Po 2 letech jsem se opět zúčastnil i já. Vzpomínám si, jak jsme stáli ve skupince (vesměs členové MNO) a tu vidíme přicházet s vlajkou nám neznámého člověka. Ani on nás neznal. Vzájemně se pozdravíme a on se nás ptá jestli jsme z "z obce", nebo "ze strany". Odpovídáme, že "z obce". Dozvídáme se, že dotyčný není členem žádné moravské organizace, nicméně se několikrát zúčastnil setkání MNO v Brně.

Rok 2011

Počasí se supernevydařilo. Počet účastníků několik desítek (obvykle bývá až 7 000). Je pozoruhodné, že počet vlajek nijak dramaticky neklesl. Za příznivého počasí by patrně došlo k výraznému nárůstu.


Podle informací dostupných na internetu, se zdá, jakoby letošní Javořina byla v režii "tandemu strana Moravané – MNK". Letos se totiž ke "stranické cestě" na Javořinu připojili i dva členové Moravského národního kongresu. V tomto článku http://moravane.eu/destiva-javorina/ jsou označeni jako "Zlíňáci". Stranicko-kongresovému tandemu se podařilo "obklíčit" papaláše u Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti. Z tohoto hrdinského (hrdinský kvůli počasí) činu vzniklo několik zajímavých videozáznamů fotografií.


Možná se zdá, že je čas článek ukončit. Zrekapitulovali jsme si úspěchy a není co dodat. Ale mám několik postřehů, se kterými bych se chtěl podělit. Ty postřehy se týkají především letošního ročníku.

První věc – jen co členové strany Moravané a MNK uskutečnili společnou (patrně i úspěšnou) akci, došlo mezi nimi k internetové přestřelce ohledně vlajky. Ti dva členové MNK totiž prezentovali alternativní návrh moravské vlajky, který začali vytrvale prosazovat.

Druhá věc – zkouším se na ty videa a reportáže na věc dívat očima "obyčejných" Moravanů, sice hrdých, nikoli až tak pevných v moravanství a navíc málo informovaných. Ne vše co tam bylo řečeno musí každému vyznít sympaticky. Právě tak položení "základního kamene moravské samostatnosti" se nemusí setkat s pochopením. Ale jde především o typický středoevropský odpor k organizacím, zvláště pak k politickým stranám. Je všeobecně známo, že strany, ale i různé spolky, mají u nás velmi málo členů.

Je proto potřeba říci, že moravská vlajka vyjadřuje hrdost na moravskou vlast. Je potřeba, aby lidé věděli, že moravská vlajka nevyjadřuje příslušnost ke straně Moravané, k MNK, ba ani k MNO. Musí být známo, že ne všichni, kdo mávají moravskou vlajkou, smýšlejí zcela stejně. Nikdy v žádném národě nesmýšleli všichni stejně. Různé cesty vedou na Javořinu

 Tu bratia vždy sa stretať budú

 Tu sa bratři dycky setkávat budú

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Různé cesty vedou na Javořinu. fotr morava 20. 07. 2012 - 21:42