Článek Jeden den v roce s moravskou vlajkou.

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jeden den v roce s moravskou vlajkou.

08. 07. 2012 - 20:20

alufi: Dnes se opět rozhořel naplno boj o "správnou" podobu moravské vlajky, zatím zřejmě pouze emailový. Podnětem bylo zřejmě několik velmi kritických novinových článků a možná i zpráv v jiných médiích, objevujících se každoročně a pravidelně k datu oslav výročí příchodu sv.Cyrila a sv. Metoděje, tedy byzantské mise, na Moravu. Byzantskou misi nelze chápat tak, že snad tito dva bratři, na svoji dobu velmi vzdělaní, v misijní práci již s významnou zkušeností, silně věřící, přišli na Moravu sami. Mise byla oficiální, měla materiální vybavení, ozbrojený doprovod a zkušené řemeslníky, z nichž mnohé bychom dnes označili za umělce.
Do "boje" o správnou podobu moravské vlajky jsou zapojeny především dvě názorové skupiny. Jednu, tu početnější, představuje většina členů současných promoravských aktivit. Tato skupina by ráda zachovala v současné době již zaužívanou vlajku zlato(žluto)červenou, protože si občané Moravu na její podobu již zvykli a je zde obava, že by se při její změně promarnila obrovská práce i velká část jejího výsledku například v akci za vyvěšování moravských vlajek na radnicích vždy k cyrilometodějskému výročí. Dalším důvodem je i to, že představitelům těchto iniciativ je často i nadhazováno, že jsou nejednotní, protože se nedokáží domluvit na jednotné podobě vlajky. Což samozřejmě není pravda, protože na užívání právě žlutočervené vlajky se tyto iniciativy již dříve dohodly.
Další skupina je méně početná a v jejich čele jsou především dva protagonisté, podporováni skupinou příznivců. Jsem přesvědčena, že se adekvátní podobou vlajky zabývali seriozně, studovali a vyhledávali historické prameny a vše zvažovali.
Někteří moravští vlastenci si jejich snahu o změnu podoby zaužívané moravské vlajky chybně vyložili tak, že tito protagoniské jsou nastrčeni či nasazeni nějakými protimoravskými silami, aby moravská hnutí rozbili, nebo alespoň oslabili. Ale není to tak. Jsou to lidé se silným moravským cítěním. O důležitosti používat historicky skutečně opodstatněnou podobu moravské vlajky už nyní jsou vnitřně přesvědčeni, přese všechna úskalí o kterých vědí, ale které si možná nejsou ochotni zcela připustit. Protože jsou přesvědčeni, že to dělají pro Moravu, na které jim záleží, zřejmě nelze předpokládat, že od svého úsilí upustí.
Předpokládat, že by se tyto dvě skupiny spolu dokázali za současného stavu, již určitého nově vzniklého nepřátelství domluvit, už příliš nelze.
Možná by bylo určitým řešením obrátit se na "třetího". Tímto třetím myslím odbornou složku, která by byla požádána o stanovisko jak by měla vypadat moravská vlajka. Touto odbornou složkou myslím moravskou složku heraldické společnosti, moravskou složku vexikologické společnosti a moravské historiky. Pokud by tato odborná složka doporučila a podložila odbornými argumenty podobu moravské vlajky (která by nebyla nijak vázána současně prosazovanými podobami), tak tuto podobu přijmout bez diskusí. Ale změnu provádět postupně tak, aby dosažené výsledky práce mnoha moravských vlastenců nebyly zničeny, nebo z velké míry znehodnoceny. Já osobně patřím do té první, početnější skupiny, ale chápu i opačné stanovisko druhé strany. Navíc cítím nutnost věc vyřešit, protože může nadále dlouhodobě a velmi citelně nabourávat moravské úsilí o nápravu nespravedlivého a neopodstatněného nesvéprávného postavení Moravy - naší vlasti, naší rodné země.

10. 07. 2012 - 08:34

dalšímoravák: Pokud jde o "boj" o správnou podobu vlajky, vedou jej jen dva jedinci, které nikdo jiný nebere vážně. Jejich "boj" je spíš záležitost pro psychiatra, vyvěšování vlajky v její současné podobě naopak prospívá, protože se ohlasy této akce dostávají i do sdělovacích prostředků a diskutuje se díky tomu dokonce i o smyslu existence současných krajů, byť zatím v okrajových sdělovacích prostředcích, jak ukazuje následující trojice článků:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/13499-manifestace-obci-za-moravu-bude-letos-opet-si lnejsi
http://www.denikreferendum.cz/clanek/13513-kraje-umele-a-prirozene
http://www.denikre ferendum.cz/clanek/13537-vysocina-jihlavska-gubernie

12. 07. 2012 - 03:46

moravský radikál: Ano, tu debatu a ty 2 pany nema smysl brat vazne...pokud nekdo veri tomu, co mu nakuka pan Motyl z magazinu Tyden tak to me staci, abych si udelal nazor. Planuju k tomu neco napsat, hlavne k tomu blbcovi Motylovi.
Zatim, spravce blogu

22. 07. 2012 - 00:23

gogo: Věc je zcela jasná. Pan Motýl má jiný názor, než moravský radikál. Pak jest blbcem.

15. 07. 2012 - 01:47

alufi: Fakta o Moravě - vymazat!
Zaujal mě příspěvek Gaunyho, z diskuze o moravské vlajce na stránkách MNO, uveřejněný 6.7.2012
Úryvek z příspěvku: (doplněny čárky, háčky ap.) "Mně je 25, čili su ta mladší generace a vše okolo Moravy podporuji tak, jak jen ze své pozice můžu, byť už jen tím, že jsem si vše o Moravě přečetl ze všech možných zdrojů a poté si z toho udělal svůj obrázek. Nějaký čas jsem dával mapy Moravy na anglickou Wikipedii, kdyby už tam někdo omylem zabloudil, aby se taky něco dozvěděl o minulosti a jak to bylo dřív. Nicméně nějaký lepší "profík" z Prahy vše moje snahy vymazal a to opakovaně.
Já jsem se připojil k vlajkové akci a vyvěsil vlajku na svém balkoně v Brně ..."
Co k tomu dodat? Mám radost, že se o naši rodnou zemi - Moravu, aktivně zajímají mladí. A snaží se pro věc Moravy leccos udělat. Tak se snad přece jen nepodaří definitivně Moravu vymazat nejen z mapy (k vymazání už došlo), ale především z povědomí. Ale nevím, kdo jsou ti, co tak rádi historická fakta o Moravě mažou. Je to nějaká oficiální - i když veřejně nevyhlášená aktivita? Nebo to jsou akce jednotlivců, kteří si svůj šovinismus, ke kterému svým založením
podle toho, co dělají, zřejmě inklinují, pěstují jako drahé kvítí?

15. 07. 2012 - 08:24

alfe: Škoda, že boj je jen emailový. Reálná výměna názorů by patrně pročistila tyto stojaté vody. Patrně nechtěně se podstatě přiblížil dalšímoravák - nepochybně se jedná o silně psychiatrickou záležitost.