Článek "Existuje moravská národnost?"

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: "Existuje moravská národnost?"

11. 07. 2012 - 22:33

alufi: Jak jsme my, Moravané, šťastní, když celostátní média dávají nějaký pořad, kde je možno otevřeně mluvit o Moravě a moravském národu. I když tam zpravidla bývá zastoupena i názorově antgagonistická strana. Jak jsme šťastni, když se tam dovoláme, nebo když se tam dovolá náš známý o kterém víme, že má znalosti a umí náš moravský postoj vysvětlit a přesvědčivě zdůvodnit.
Ale jak je to přitom málo! Za dva roky budou parlamentní volby. Lidé jsou nespokojení, konečně je jakoby vše v pohybu. Bude to pro nás, Moravany, velmi pravděpodobně velká šance. Pokud ji nevyužijeme, ať už pro žabomyší spory, které mohou nastat v nejnevhodnější dobu (a nelžeme si do vlastní kapsy, je tady i možnost, že se k nám přidají i nastrčení lidé s takovým úkolem), nebo z jiného důvodu, může se možnost dosáhnout viditelného posunu na cestě k samosprávě
Moravy zase zmařit a to opět na velmi dlouhou dobu. Proto bychom se měli začít odpovědně připravovat už teď !

15. 07. 2012 - 12:57

alfe: Bývá běžným zvykem, že diskuze se zúčastňují subjekty s různými názory.

12. 07. 2012 - 18:27

alufi: Něco radostného
(z doslechu) Existuje prý nová učebnice dějepisu, kterou mělo vydat nějaké brněnské gymnázium. Je prý taková, jak bychom si to my, Moravané představovali. Ale při jejím shánění byl prý znát ze strany vydavatelů vůči nám, Moravanům, velký odstup. Ani se není co divit. Vždyť je nám stále dávána nálepka jakýchsi téměř šovinistů. A tak často vzniká nedůvěra i tam, kde je téměř stejný pohled na problém Moravy, zde především na nutnost objektivního pohledu na minulost. Při bližším poznání se zpravidla ledy mezi oběma stranami rozpustí a atmosféra vyčistí. Vždyť nám, Moravanům, jak jsem přesvědčena, jde více než jiným především o kvalitu života na Moravě v budoucnosti blízké i té vzdálenější.

15. 07. 2012 - 13:27

alfe: Z doslechu značně zdeformováno. Proč by měl mít vydavatel - brněnské gymnázium "velký odstup" (!) k odběratelům vlastní publikace? To je velmi nelogické. Nehledě k tomu, že s nimi nepřijde do styku - knihy se přece prodávají u knihkupců. A že by moravší knihkupci měli "velký odstup" k moravským kupujícím? I v tomto případě by se těžko hledala větší nelogičnost. Spíše se ten příspěvěk zdá lehce paranoidní!

16. 07. 2012 - 00:13

jan: Uz je to ke stazeni: http://www.ucimeomorave.cz/ucebnice%20dejin%20moravy.html
Dobra praca!

16. 07. 2012 - 01:41

moravský radikál: Diky za komenty Alufi, ten z 11.07 me mluvi ze srdce! A diky za tu ucebnici, jdu stahovat!
Zatim,
spravce

17. 07. 2012 - 14:47

moravskyvlastenec: http://autonomii-morave.okamzite.eu/?p=90#comments

20. 07. 2012 - 22:14

alfe: Moravský vlastenče, zdravím tě, ale na to , jaké jsi nastolil vážné téma a s jakou naléhavostí, tak to tam máš s návštěvnostní, jako když skončil funus...

20. 07. 2012 - 19:51

moravský radikál: Alfe, nedelej tu ze sebe vcerejsiho. Dejiny Moravy se uci jen povrchne, k moravske narodnosti se stale hlasi mensina obyvatel Moravy, o moravske kulture, tradicich, historii atd. se nemluvi temer vubec a jakakoliv pro-moravska aktivita je okamzite povazovana za nacionalismus a to v tom lepsim pripade. Tak si asi neni tezke predstavit jaka bude reakce velkeho poctu lidi na neco, co jde proti zazitim predstavam...

20. 07. 2012 - 22:33

alfe: Jak se učí dějiny přesně nevím, výuku už mám lehce za sebou Ale protože diskutující na promoravských fórech roní slzy (pořád), vyvozuji, že nejsou spokojeni s výukou (asi právem) a současně (to zcela nepochybně) s vlastní promoravskou osvětou, která i podle nich stále nenese (ani po 20 letech) žádné výsledky. Takže sebekritika je po právu. Ale blýská se na lepší čásy - už je tu konečně ta nová učebnice, a teď už všicni vědí, co si mají myslet.

21. 07. 2012 - 08:14

dalšímoravák: Alfe: "Ale blýská se na lepší čásy - už je tu konečně ta nová učebnice, a teď už všicni vědí, co si mají myslet"
-
Vidím, Alfe, že máte vysoce vyvinutý smysl pro spravedlnost a rovnoprávnost. Zatímco moravskou učebnicí se předepisuje lidem, co si mají myslet, české učebnice dějepisu nic takového nepředepisují, ty jsou zcela svobodomyslné a připouštějí desítky naprosto odlišných výkladů. (Aneb je vidět, že máte za sebou nejen výuku, ale i používání rozumu.)

24. 07. 2012 - 18:48

alfe: Někteří promoravští diskutující nepřetržitě roní slzy a naříkají, jak je třeba neustále moravákům něco vysvětlovat, co kam mají napsat, jak se chovat při volbách, při zakládání místních organizací, jak někoho zvolili a něco jiného se stalo, jak hodnotit různé prezentace ve sdělovacích prostředcích atd.atd. - jsou toho plná fóra (tedy promoravská - jinde se tato rétorika nevyskytuje). Tak jsem si myslel, že budeš mít radost , že názorové vodítko tady je. Nebo že by zase něco špatně pro (některé) Moraváky?

24. 07. 2012 - 19:59

dalšímoravák: Alfe: "Tak jsem si myslel"
-
Jo tak myslel?

25. 07. 2012 - 09:26

alfe: Slábneš, kemo, argumentačně....doufám, že jsi alespoň silný na duchu

27. 07. 2012 - 01:50

moravský radikál: Alfe, no snazime se na veci poukazovat, vysvetlovat atd. Jednak to je dano tim, ze Morava je z velke casti tabu uz po nekolik destileti, s vyjimkou zajezdu do vinnych sklipku a blbych vtipu. No a pak poukazovat na to, kteri politici ci kadidati pro Moravu neco udelali a kteri si z jejiho niceni delaji jenom karieru a po nich potopa je uplne normalni a na miste. Jak si myslis ze funguje politicka debata v jinych demokraciich? To mate mit hlas jenom vy? V jinych zemich je taky normalni na archy ke scitani lidu dat alespon ty nejrozsirenejsi narodnostni skupiny a mensiny a ne to nechat na obcanech at si to rozhodnou sami (1/4 je pak lina tam vubec neco napsat) No a kdyz pak delame prave to a jeste vysvetlujeme o co se jedna tak jsme jenom ubrecenci. Ty jsi snad nad miru spokojeny s vyvojem se svem state? Ty mas usmev od ucha k uchu kdyz vydis ve vecernich zpravach jaky je stav korupce, kriminality atd.? Kdo by nechtel "ronit slzy" kdyz vidi kam speje jeho/jeji rodna zeme...?

28. 07. 2012 - 23:05

alfe: Ale to víš, že nejsem ze současného vývoje nijak nadšený, ale snažím se rozlišovat mezi tím, co mohu ovlivnit a co nikoli. Volím nikoli dle toho, co by měla strana dosáhnout, ale podle toho, jakému nežádoucímu vývoji je schopna zabránit. A s tou Moravou to vidíš zbytečně černě. Moraváci jsou nadstandardně zastoupeni v parlamentu, vládě, na ministerstvech atd. Pod dojmem daší diskuze jsem posledních dnech sledoval ČR 2. Znáš? Zkus poslechnout! Pravidelné střídání informací z Čech a z Moravy, vysoce nad úroveň tebou prezentovaných vinných sklípků

09. 08. 2012 - 07:53

b.: To je učebnica dejepisu pre rómske školy?

15. 08. 2012 - 20:54

alufi: Alfe, také poslouchám ČRo2. Má velmi dobré otevřené pořady. Často má pořady z Čech i z Moravy na střídačku. Ale třeba upoutávka samotné rozhlasové stanice ČRo2 na pořad, který má být vysílán z Ivančic začíná slovy, že moderátoři budou cestovat po Čechách. Nejen, že hosté, většinou pokud jsou z Čech mluví třeba i o Brnu, Slavonicích atd. atd. jako o městech v Čechách, ale i moderátoři! A to je slyšet z ČRo2 třeba i 50x za den !!! Tak s tím máme my, Moravané, být spokojeni, že jejich moderátoři zajíždějí do různých měst a míst republiky, když přitom zároveň prezentují, že cestují po Čechách i když se jedná o srdce, nebo přímo východní část Moravy, odkud jsou Čechy vzdáleny řádově stovky kilometrů? A politik z Moravy, který má ambice získat nějaké významné postavení prostřednictvím své strany s ústředím v Praze, aby se dostal na významné místo na kandidátce musí, často velmi hlasitě, projevovat spokojenost se stavem Moravy. Jinak má předem utrum! Takových protimoravských prohlášení od "Moraváků" jsme už slyšeli!

16. 08. 2012 - 21:38

alfe: Pozice se získává ve volbách. A že moravští voliči na nějaké zákulisní hry partajních sekretariátů moc nedají předvedli na případu Ička Langera.