Jeste o hlavnim meste Moravy.

20. květen 2012 | 17.08 |
Kopiruji zde text jez se me pred par dny objevil tady ve vzkazniku a v take v diskusi pod clankem o budoucim hlavnim meste, autor je "Petr576", diky :) K textu pridavam par svych pripominek...

 Vážení přátelé, jsem rád, že se tu konečně objevilo toto téma.Já si myslím asi toto. Chceme -li jednotnou Moravu,a já věřím, že chceme,pak jediná reálná možnost se mi jeví ve vzdálenější budoucnosti jeví plně samostatná Morava. Jakákoli jiná forma je vázáná na souhlas Čechů a ti na něco takového nikdy nepřistoupí.

 

Moje reakce; jsem rad ze se Ti moje blogovani pro Moravu libi, ja jsem rad za kazdou pozitivni odezvu ;-). A jinak souhlas s nazorem ze budto bude Morava samostatna nebo nebo vubec, autonomni ci spolkove usporadani bude pri nejlpesim jen jakysi mezistupen, to je muj nazor.

 

Ani příliš nelze spoléhat na evropskou svobodnou alianci. I když by se do jejího čela dostal nový "Fridrich Barbarossa",vyhrál volby a prosadil vytvoření "Markrabství moravského" nejspíš by maximálně po několika letech došlo k další "Knínské dohodě". Na druhé straně plně samostatná Morava tady nebude minimálně příštích padesát let. Než těchto padesát let uplyne je třeba do té doby všechno pořádně promyslet. Téma hlavního města je jedno z nich.

 

No ja osobne nepovazuji tema hlavniho mesta za az tak dulezite, je ale celkem zabava o tom diksutovat a hlasovat v anketach, ne? ;-) Mnohem dulezitesjsi je probudit v Moravanech moravske vlastenectvi! Jinak se k svobodne Morave nedostaneme ani za tech 50 let :-(

 

Když se podíváme na současný stav, zjistíme,že za hlavní město néní možné považovat ani jedno z nich. a to proto,že žádné neplní úlohu přirozeného centra a to už několik století. Některé mohou být v přibližném zeměpisném středu, ale v žádném případě ve středu přirozené spádovosti. Toto centrum přirozené spádovosti se nachází v dolním pomoraví.To zřejmě velmi dobře chápali Mojmírovci.Přemyslovci zřejmě táké proto centra moci právě zakládali jinde (Brno,Olomouc).Věděli, že tím nadobro zničí centrální moc na Moravě. A právě tady bych umístil nové hlavní město. Jak by mělo vypadat? Nejprve se podívejme na strukturu budoucího moravského státu. Hlavním jádrem by byly spojené kraje Olomoucký,Jihomoravský a Zlínský. Z krajů Moravskoslezského a Vysočiny bych připojil jen malé části. Totéž platí pro kraje Jihočeský,Pardubický a Královehradecký. V těchto krajích nikdy zřejmě nebude většinová vůle pro Moravu.Tím chci v podstatě říci,že pro budoucí stát bych rozhodně se slezkem nepočítal.Právě pro tu menšinovou vůli.
Na tomto území může žít tak 2,5-3milióny obyvatel.Není to mnoho.Je známým faktem, že životní úroveň je vždy výrazně vyšší v hlavních městech, a ty tvoří početná centra. Proto moravské hlavní město musí být táké početné.Navíc dolní pomoraví má blízko Bratislavu a Vídeň.

A navíc musí být táké konkurenceschopné také Praze.Proto by mělo mít 2-2,5miliónu obyvatel.Tím by navždy zmizela konkurence Prahy a neohrožovala by nás ani Víděń a Bratislava.A navíc by to všechny Moravany stmelilo.Mohli bychom ho nazvat Město Morava nebo Nový Velehrad.Morava by se tak stala vlastně městským státem jako Kuvajt nebo Singapur. Vím, že to zní jako fantasmagorie,dovedu si představit náklady i obrovské úsilí,které by bylo nutno vykonat, ale vyplatilo by se to.Morava si to zaslouží. Máme na to minimálně 50let, tak o tom přemýšlejme. Petr576

 

No ano, muze to znit trochu jako "fantasmagorie" ale pro nekoho je cely tento muj blog jedna velka fantasmagorie takze co ? ;-) Kazdy napad se pocita a je vitan! Tento napad je dost radikalni a myslim ze spousta "tradicnich moravistu" by tezko prenesli pres srdce ze by cca 1/4 Moravy zustala v Cesku, realita ale je mesta jako Jihlava, Zdar n. Saz., historicka morvavska uzemi dnes v Jiho/Zapado-Ceskem kraji nemaji k Morave a Moravanstvi temer zadny vztah. Moravske Slezko bych neodepisoval, je sice obydleno z velke casti lidmi jez se tam pristehovali po odsunu Sudetaku ale rekl bych z Moravskoslezke Zemi maji vztach, ci jej mohou lehce ziskat pokud by zde byla nejaka viditelna politicka organizace.

 Verim ale ze kdyz budeme o Morave a jeji Svobode mluvit a psat tak se ji dockame mnohem driv nez za 50 let...jen se nevzdat!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře